Šestiletá surfařka dojímá svět. Musí ale brát denně steroidy

jaz
21. 9. 2014 17:25
Australanka dokázala vzbudit svým uměním na surfařském prkně zájem profesionálů. I přes svou genetickou poruchu podepisuje smlouvy se sponzory.
Video: Vimeo

Brisbane – Quincy Symonds je v poslední době hvězdou na sociálních sítích i v médiích. Už ve svých šesti letech je totiž výbornou surfařkou a mají o ni zájem i sponzoři, se kterými dokonce už podepisuje smlouvy.

Malá Australanka se ale narodila s takzvaným kongenitální adrenální hyperplazií, což je genetické onemocnění, při kterém nadledvinky neprodukují kortizon, proto si šestiletá Quincy musí několikrát denně aplikovat steroidy.

Šestiletá Quincy by se chtěla stát profesionální surfařkou.
Šestiletá Quincy by se chtěla stát profesionální surfařkou. | Foto: Quincy Symonds / Instagram

V prvních letech života tak pobývala spíše v nemocnici než doma, ale už ve čtyřech letech se její stav stabilizoval a ona se mohla věnovat i něčemu jinému. Když totiž poprvé viděla svého otce surfovat, okamžitě si tento sport zamilovala.

"Jsem na ni opravdu hrdý, ale abych byl upřímný, nemůžu pochopit, jak to dělá a jak to mohla zvládnout tak rychle," řekl otec o malé surfařce, která velmi rychle získala rovnováhu a sebevědomí na prkně.

Přesto si jsou rodiče malé Quincy vědomi velkých rizik, která na ni v hlubokém oceánu čekají. V případě možného úrazu, infekci či stresu totiž může být toto onemocnění smrtelné. Proto mají při sobě vždy léky, aby Quincy dostala vždy okamžitě první pomoc.

"Nikdy jsem neviděl surfovat někoho takhle dobře v raném věku, a to jsem už učil tisíce dětí," řekl Today.com její trenér Anthony Pope s tím, že od začátku věděl, že Quincy není jen tak obyčejná dívka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy