Šestiletá surfařka dojímá svět. Musí ale brát denně steroidy

jaz
21. 9. 2014 17:25
Australanka dokázala vzbudit svým uměním na surfařském prkně zájem profesionálů. I přes svou genetickou poruchu podepisuje smlouvy se sponzory.
Video: Vimeo

Brisbane – Quincy Symonds je v poslední době hvězdou na sociálních sítích i v médiích. Už ve svých šesti letech je totiž výbornou surfařkou a mají o ni zájem i sponzoři, se kterými dokonce už podepisuje smlouvy.

Malá Australanka se ale narodila s takzvaným kongenitální adrenální hyperplazií, což je genetické onemocnění, při kterém nadledvinky neprodukují kortizon, proto si šestiletá Quincy musí několikrát denně aplikovat steroidy.

Šestiletá Quincy by se chtěla stát profesionální surfařkou.
Šestiletá Quincy by se chtěla stát profesionální surfařkou. | Foto: Quincy Symonds / Instagram

V prvních letech života tak pobývala spíše v nemocnici než doma, ale už ve čtyřech letech se její stav stabilizoval a ona se mohla věnovat i něčemu jinému. Když totiž poprvé viděla svého otce surfovat, okamžitě si tento sport zamilovala.

"Jsem na ni opravdu hrdý, ale abych byl upřímný, nemůžu pochopit, jak to dělá a jak to mohla zvládnout tak rychle," řekl otec o malé surfařce, která velmi rychle získala rovnováhu a sebevědomí na prkně.

Přesto si jsou rodiče malé Quincy vědomi velkých rizik, která na ni v hlubokém oceánu čekají. V případě možného úrazu, infekci či stresu totiž může být toto onemocnění smrtelné. Proto mají při sobě vždy léky, aby Quincy dostala vždy okamžitě první pomoc.

"Nikdy jsem neviděl surfovat někoho takhle dobře v raném věku, a to jsem už učil tisíce dětí," řekl Today.com její trenér Anthony Pope s tím, že od začátku věděl, že Quincy není jen tak obyčejná dívka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy