FOTO Surfování bez oceánu. Adrenalin mezi betonovými břehy

FOTO Surfování bez oceánu. Adrenalin mezi betonovými břehy
První river surfingový spot se nachází pod brandýským zámkem. Na břeh dokonce navezli písek.
"Přišla jsem si zajezdit."
Poté, co si s instruktorem Tomášem vyměníme zážitky z Atlantického oceánu, vysvětlí mi, jak statická vlna funguje.
Na dvě hodiny denně pouští ze mlýna do umělého kanálu více vody. Vlna pod zámkem pak vzniká srážením pomaleji tekoucí vody s proudem pod překážkou, kterou river surfingoví nadšenci postavili pod hladinou.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Magdaléna Daňková Vojtěch Marek, Magdaléna Daňková
17. 9. 2014 6:00
Redaktorka Aktuálně.cz si na vlastní kůži vyzkoušela surfování na umělé vlně v Brandýse nad Labem.

Brandýs nad Labem - Surfovat se dá už i v Česku. Stačí k tomu staré prkno, neopren a hodně odvahy. Nadšenci se schází v uměle vybudovaném kanále pro vodní slalom v Brandýse nad Labem.

Projekt vymyslel a zrealizoval Jan Maršík, který se inspiroval umělou vlnou vybudovanou v Mnichově na řece Eisbach v parku Englischer Garten. Dvě hodiny denně si může na statickou vlnu pod brandýským zámkem přijít zajezdit každý, kdo má o tento sport zájem. Redaktorka Aktuálně.cz první river surfingový spot v Česku vyzkoušela na vlastní kůži.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy