FOTO Surfování bez oceánu. Adrenalin mezi betonovými břehy

FOTO Surfování bez oceánu. Adrenalin mezi betonovými břehy
První river surfingový spot se nachází pod brandýským zámkem. Na břeh dokonce navezli písek.
"Přišla jsem si zajezdit."
Poté, co si s instruktorem Tomášem vyměníme zážitky z Atlantického oceánu, vysvětlí mi, jak statická vlna funguje.
Na dvě hodiny denně pouští ze mlýna do umělého kanálu více vody. Vlna pod zámkem pak vzniká srážením pomaleji tekoucí vody s proudem pod překážkou, kterou river surfingoví nadšenci postavili pod hladinou.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Magdaléna Daňková Vojtěch Marek, Magdaléna Daňková
17. 9. 2014 6:00
Redaktorka Aktuálně.cz si na vlastní kůži vyzkoušela surfování na umělé vlně v Brandýse nad Labem.

Brandýs nad Labem - Surfovat se dá už i v Česku. Stačí k tomu staré prkno, neopren a hodně odvahy. Nadšenci se schází v uměle vybudovaném kanále pro vodní slalom v Brandýse nad Labem.

Projekt vymyslel a zrealizoval Jan Maršík, který se inspiroval umělou vlnou vybudovanou v Mnichově na řece Eisbach v parku Englischer Garten. Dvě hodiny denně si může na statickou vlnu pod brandýským zámkem přijít zajezdit každý, kdo má o tento sport zájem. Redaktorka Aktuálně.cz první river surfingový spot v Česku vyzkoušela na vlastní kůži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy