FOTO Surfování bez oceánu. Adrenalin mezi betonovými břehy

FOTO Surfování bez oceánu. Adrenalin mezi betonovými břehy
První river surfingový spot se nachází pod brandýským zámkem. Na břeh dokonce navezli písek.
"Přišla jsem si zajezdit."
Poté, co si s instruktorem Tomášem vyměníme zážitky z Atlantického oceánu, vysvětlí mi, jak statická vlna funguje.
Na dvě hodiny denně pouští ze mlýna do umělého kanálu více vody. Vlna pod zámkem pak vzniká srážením pomaleji tekoucí vody s proudem pod překážkou, kterou river surfingoví nadšenci postavili pod hladinou.
Foto: Vojtěch Marek
Redaktorka Aktuálně.cz si na vlastní kůži vyzkoušela surfování na umělé vlně v Brandýse nad Labem.

Brandýs nad Labem - Surfovat se dá už i v Česku. Stačí k tomu staré prkno, neopren a hodně odvahy. Nadšenci se schází v uměle vybudovaném kanále pro vodní slalom v Brandýse nad Labem.

Projekt vymyslel a zrealizoval Jan Maršík, který se inspiroval umělou vlnou vybudovanou v Mnichově na řece Eisbach v parku Englischer Garten. Dvě hodiny denně si může na statickou vlnu pod brandýským zámkem přijít zajezdit každý, kdo má o tento sport zájem. Redaktorka Aktuálně.cz první river surfingový spot v Česku vyzkoušela na vlastní kůži.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy