FOTO Surfování bez oceánu. Adrenalin mezi betonovými břehy

FOTO Surfování bez oceánu. Adrenalin mezi betonovými břehy
První river surfingový spot se nachází pod brandýským zámkem. Na břeh dokonce navezli písek.
"Přišla jsem si zajezdit."
Poté, co si s instruktorem Tomášem vyměníme zážitky z Atlantického oceánu, vysvětlí mi, jak statická vlna funguje.
Na dvě hodiny denně pouští ze mlýna do umělého kanálu více vody. Vlna pod zámkem pak vzniká srážením pomaleji tekoucí vody s proudem pod překážkou, kterou river surfingoví nadšenci postavili pod hladinou.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Magdaléna Daňková Vojtěch Marek, Magdaléna Daňková
17. 9. 2014 6:00
Redaktorka Aktuálně.cz si na vlastní kůži vyzkoušela surfování na umělé vlně v Brandýse nad Labem.

Brandýs nad Labem - Surfovat se dá už i v Česku. Stačí k tomu staré prkno, neopren a hodně odvahy. Nadšenci se schází v uměle vybudovaném kanále pro vodní slalom v Brandýse nad Labem.

Projekt vymyslel a zrealizoval Jan Maršík, který se inspiroval umělou vlnou vybudovanou v Mnichově na řece Eisbach v parku Englischer Garten. Dvě hodiny denně si může na statickou vlnu pod brandýským zámkem přijít zajezdit každý, kdo má o tento sport zájem. Redaktorka Aktuálně.cz první river surfingový spot v Česku vyzkoušela na vlastní kůži.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy