Nezbylo z něj skoro nic, i řeku poslali jinam. Most měl památky jako Kutná Hora

Nezbylo z něj skoro nic, i řeku poslali jinam. Most měl památky jako Kutná Hora
Demolice Starého Mostu začala kvůli těžbě hnědého uhlí v roce 1967 a po 15 letech už z něj nezbylo takřka nic. Dálkový pohled na Most od vrchu Šibeník, jehož západní strana přiléhá k centru města. Dnes je na vrcholu lanové centrum, bludiště i rozhledna. Nedatováno (cca první polovina 20. století).
Restaurace Ressl. Stejnojmenný podnik se stále nachází u mosteckého koupaliště Ressl.
Most před rokem 1914.
Vánoční trhy na Prvním náměstí.
Foto: Aktuálně.cz / Kolektiv autorů / Archiv Oblastního muzea a galerie v Mostě, p. o.
Magazín Dan Poláček Magazín, Dan Poláček
Aktualizováno 26. 3. 2024 12:26
Před 60 lety, 26. března 1964, rozhodla československá vláda o osudu středověkého města Most. Nechala ho zlikvidovat kvůli těžbě uhlí. Přežil jen kostel, který posunuli k novému Mostu. I řeku Bílinu odklonili. Město, které by se dnes mohlo významem historických památek měřit s Prahou, Krumlovem či Kutnou Horou, bylo postupně dvacet let bořeno trhavinou.

První historické zmínky o osídlení okolí Mostu jsou z 10. století, kdy přes tamní močálovitou krajinu vedla stezka po dřevěných mostech. Odtud také pochází název města. V 18. století byly v okolí Mostu objeveny obrovské zásoby uhlí a v 19. století byla do města přivedena železnice, postaven cukrovar, porcelánka, ocelárna, pivovar, muzeum.

Po druhé světové válce byla většina původních, německy mluvících obyvatel vysídlena, na začátku komunistické éry v roce 1948 zde žilo 45 tisíc lidí. Město mělo centrum s mnoha gotickými stavbami.

V roce 1965 začaly demolice starého Mostu. "Kdybychom ho na dnešní poměry měli s něčím srovnávat, tak možná s Kutnou Horou. V okamžiku, kdy byl starý Most bourán, tam byly desítky zachovalých gotických domů. Bylo to mimořádně cenné a bohaté město," uvedl v dřívějším rozhovoru pro Seznam.zprávy pedagog ČVUT a architekt města Děčína Ondřej Beneš.

Podle jiných odborníků se mohlo město významem historických památek směle měřit s Prahou nebo Českým Krumlovem.

Nejstarší části byly zničeny během prvních deseti let, demolice trvala dvacet let.

Fotografie Panoráma Starého Mostecka jsou z výstavy v Oblastním muzeu a galerii v Mostě, která se konala v roce 2023. Jedná se o výběr nejzajímavějších historických fotografií, které autoři projektu zdigitalizovali. 

 

Právě se děje

Další zprávy