Uhlí vyhrálo nad bohem. Přesun gotického kostela v Mostě fascinuje i po 45 letech

Uhlí vyhrálo nad bohem. Přesun gotického kostela v Mostě fascinuje i po 45 letech
Celková váha přepravovaného kolosu nakonec činila úctyhodných 12 tisíc tun. Pro představu, tank T-34 vážil okolo 30 tun, takže se v Mostě posouval náklad odpovídající 400 tankům.
V roce 1965 bylo také rozhodnuto o osudu děkanského kostela. Odsouhlasen byl jeho přesun vcelku po obloukové dráze.
Gotický chrám se dokonce zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejtěžší předmět přepravený po kolejích.
Dalších 13 let ale trvalo, než byly hotové stabilizační a restaurátorské práce, po jejichž dokončení byl chrám zpřístupněn.
Foto: ČTK
Dan Poláček Magazín ČTK Dan Poláček, Magazín, ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2020 11:40
Přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, který začal poslední zářijový den roku 1975, hledá dodnes jen těžko srovnání. Pozdně gotický chrám se ale díky tomu vyhnul osudu ostatních budov v severočeském městě, které byly kvůli zásobám hnědého uhlí určeny k demolici. Náročná akce vyžadovala nejen pečlivou přípravu a plánování, ale i mnoho peněz. Vymyslet technické řešení trvalo několik let.

Skoro půl tisíciletí starý kostel musel za pomoci speciálních kolejí a hydrauliky urazit trasu 841 metrů, jinak by padl za oběť těžbě uhlí - tak jako celá historická část královského města Most. Zpočátku se rozhodovalo o několika variantách záchrany památky. Nakonec na přelomu 60. a 70. let vyhrál přesun kostela na nové místo, který byl dokončen 27. října 1975.

Se stěhováním tak velké stavby však v Československu neměl nikdo zkušenosti, takže nalézt odpovídající technické řešení trvalo několik let.

Obvyklý způsob přesunu staveb pomocí válečků pohybujících se po pevném podkladu byl zavržen ve prospěch metody, která využívala pružnou dráhu a vozíky schopné vyrovnávat nerovnosti terénu.

Z chrámu bylo odstraněno vnitřní vybavení, snesena kostelní věž, zdi byly zpevněny. V polovině září 1975 byl pak kostel s podzemní kryptou oddělen od základů a naložen na 53 podvozků z plzeňské Škodovky.

 

Právě se děje

před 35 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy