Uhlí vyhrálo nad bohem. Přesun gotického kostela v Mostě fascinuje i po 45 letech

Uhlí vyhrálo nad bohem. Přesun gotického kostela v Mostě fascinuje i po 45 letech
Celková váha přepravovaného kolosu nakonec činila úctyhodných 12 tisíc tun. Pro představu, tank T-34 vážil okolo 30 tun, takže se v Mostě posouval náklad odpovídající 400 tankům.
V roce 1965 bylo také rozhodnuto o osudu děkanského kostela. Odsouhlasen byl jeho přesun vcelku po obloukové dráze.
Gotický chrám se dokonce zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejtěžší předmět přepravený po kolejích.
Dalších 13 let ale trvalo, než byly hotové stabilizační a restaurátorské práce, po jejichž dokončení byl chrám zpřístupněn.
Foto: ČTK
Dan Poláček Magazín ČTK Dan Poláček, Magazín, ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2020 11:40
Přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, který začal poslední zářijový den roku 1975, hledá dodnes jen těžko srovnání. Pozdně gotický chrám se ale díky tomu vyhnul osudu ostatních budov v severočeském městě, které byly kvůli zásobám hnědého uhlí určeny k demolici. Náročná akce vyžadovala nejen pečlivou přípravu a plánování, ale i mnoho peněz. Vymyslet technické řešení trvalo několik let.

Skoro půl tisíciletí starý kostel musel za pomoci speciálních kolejí a hydrauliky urazit trasu 841 metrů, jinak by padl za oběť těžbě uhlí - tak jako celá historická část královského města Most. Zpočátku se rozhodovalo o několika variantách záchrany památky. Nakonec na přelomu 60. a 70. let vyhrál přesun kostela na nové místo, který byl dokončen 27. října 1975.

Se stěhováním tak velké stavby však v Československu neměl nikdo zkušenosti, takže nalézt odpovídající technické řešení trvalo několik let.

Obvyklý způsob přesunu staveb pomocí válečků pohybujících se po pevném podkladu byl zavržen ve prospěch metody, která využívala pružnou dráhu a vozíky schopné vyrovnávat nerovnosti terénu.

Z chrámu bylo odstraněno vnitřní vybavení, snesena kostelní věž, zdi byly zpevněny. V polovině září 1975 byl pak kostel s podzemní kryptou oddělen od základů a naložen na 53 podvozků z plzeňské Škodovky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy