Demolice hrozí starým fabrikám, mostům i vilám v Bubenči. Nahradí je byty a kanceláře

Demolice hrozí starým fabrikám, mostům i vilám v Bubenči. Nahradí je byty a kanceláře
Kancelářský dům stojí v Revoluční ulici a od druhé světové války, kdy nájezdu na most musely ustoupit Eliščiny lázně, je prvním z řady domů na nároží u Vltavy. Jeho boční strana nikdy nebyla zamýšlena jako reprezentativní, a tak ho časem zakryla reklama.
Zatímco odbornice z Národního památkového ústavu dům vyhodnotila jako hodný zachování, odbor památkové péče magistrátu ve svém závazném stanovisku usoudil, že dům nevykazuje hodnoty ke konzervaci nebo rekonstrukci a může být odstraněn. Na jeho místě by měla v budoucnu stát takzvaná Novomlýnská brána od architektky Evy Jiřičné.
Sanatorium poštovních zaměstnanců na Smíchově je dnes ve špatném technickém stavu, za což může i jeho nechvalná sláva v dobách komunismu, kdy sloužilo jako zdravotnické zařízení pro privilegované pacienty, hlavně elitu strany.
Vlastník založil dceřinou společnost nazvanou Relax Rezidence Cihlářka a společně s KKCG podnikatele Karla Komárka představil návrh na novou bytovou výstavbu od nizozemského architekta Winyho Maase.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 8. 2021 6:00
Mezi aktuálně nejohroženější patří v Praze ty historické stavby, které stojí na lukrativních pozemcích a jejichž majitelé namísto rekonstrukce plánují v místě vystavět moderní komplexy. Na seznamu jsou například už notoricky známé vily v ulici Milady Horákové v Praze 6, Ústřední telekomunikační budova CETIN na Žižkově nebo kancelářský dům v Revoluční. Demolici ale čelí i další, méně známé stavby.

Galerie vychází z knihy Zbořeno / Zaniklé pražské stavby 1990-2020, kterou sepsala historička a známá tvář Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková. Kromě dnes už neexistujících staveb autorka do knihy zařadila i ty nejvíce ohrožené. Podívejte se, které to jsou a jakou vizi mají jejich majitelé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy