Město se kvůli uhlí propadlo, zbyl šikmý kostel. Památky i desítky domů šly k zemi

Město se kvůli uhlí propadlo, zbyl šikmý kostel. Památky i desítky domů šly k zemi
Larischové s rozvojem těžby uhlí zakládají mnohé další průmyslové podniky, jako cihelny, cukrovary, pivovar, lihovary a mnohé další. Velmi důležitá byla také železniční a tramvajová trať, která zajišťovala hromadné a finančně dostupné cestování z Karviné do Ostravy a Fryštátu. Larischové se osvědčili také jako provozovatelé jodových lázní v lokalitě Darkov, jež v době své největší slávy hostily mnohé členy evropské šlechty a poskytovaly jim své procedury. Na snímku je Hrabě Jan Larisch-Mönnich (1821-1884), rakouský ministr financí a nejvyšší maršálek císařského dvora.
Larischové nechali postavit úřady (na snímku je radnice), banky...
V dubnu roku 1924 důl Gabriela vybuchl. Ve slojích ten den pracovalo 537 lidí, zhruba 15 lidí zemřelo. Z vyšších pater přišlo rozhodnutí důl uzavřít, následovaly další výbuchy, celkem jich bylo 24. Teprve po 13 měsících se do dolů vrátili záchranáři a vytáhli těla mrtvých. V dýchacích přístrojích obnovili sloje a hráze. Život v těžkých podmínkách jel dál.
Časem zanikl pivovar... Zobrazit 27 fotografií
Foto: Wikimedia Commons - Tadeáš Bednarz - CC BY-SA 4.0
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 2. 2021 6:00
Při pohledu na krajinu s jezery a šikmým kostelem se dnes těžko věří, že v ní před sto lety stály secesní domy a hornické kolonie staré Karviné. Dříve zemědělská oblast se po objevení uhlí proměnila v průmyslovou metropoli s prací pro tisíce lidí. Období prosperity mapuje i trilogie Šikmý kostel, v níž spisovatelka Karin Lednická naznačuje, že v životě nic není dané.

Knižní trilogie Šikmý kostel reflektuje život lidí a dobové reálie starého města Karviná. Od 19. století, kdy se v oblasti začalo vytrvale těžit uhlí, mířily do tehdejší vsi stovky lidí. Hornické kolonie postupně bobtnaly a s nimi se rozrůstala i obec, v níž nechyběly lázně, vilová čtvrť, biograf, hostince, německé, české i polské školy, zámek a kostely pro zbožné lidi. Z původní obce Karvín se ve 20. letech minulého století stalo město Karvinná (psáno záměrně s dvěma n, dnes známé jako Doly, pozn. red.).

Podívejte se na slávu a pád jednoho ze stěžejních měst bývalého Těšínského Slezska.

 

Právě se děje

Další zprávy