Zbourané stavby Prahy. K zemi šly krásné vily, osada Buďánka i komunistické kolosy

Zbourané stavby Prahy. K zemi šly krásné vily, osada Buďánka i komunistické kolosy
Kauza Špačkova domu v Klimentské ulici spadá do začátku divokých 90. let. Historička Kateřina Bečková v knize Zbořeno demolici popisuje jako iniciační zážitek. "Poprvé jsme se setkali s tím, že na demolici čekal dům, který neměl jinou vadu než to, že stál v cestě komerčně výhodnějšímu využití místa. Přes silný mediální ohlas jsme nic nezmohli," tvrdí místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu. Tehdy sama zastávala názor, že občanská společnost jako produkt demokracie dokáže kulturní hodnoty "před nesmyslnou zkázou" uchránit. Památkáři ale neuznali dům jako kulturní památku, a tak přestože byl v nově prohlášené rezervaci UNESCO, šel k zemi.
Cihlová pozdně funkcionalistická vila zase stávala v ulici Na Petřinách. Za jejího autora je považován ruský emigrant Pavel Simonov nebo jeho kolega Alexandr Těrechov. Památkově nechráněnou rodinnou vilu koupil v roce 2016 podnikatel Jiří Šalda s developerským záměrem vystavět na jejím místě kapacitnější bytový dům. Památkáři s demolicí nesouhlasili a na základě odborného posudku udělili domu status ochrany, ten ale na odvolání podnikatele zrušil tehdejší ministr kultury Daniel Herman. Další z celkem 40 zaniklých staveb s podrobným popisem jejich historie i nešťastného osudu najdete v knize od Kateřiny Bečkové nazvané Zbořeno, která vyšla v nakladatelství Paseka.
Proti demolici se postavila řada odborníků a studentů, kteří nebyli zatíženi frustracemi z minulosti. Památkový ústav ale nesouhlasil s udělením statusu kulturní památky, a tak byl Transgas odsouzen k zániku, jelikož právně nic nebránilo tomu, aby majitel komplex zboural. "Nad jeho fyzickým zánikem budou naši potomci a následovníci nevěřícně kroutit hlavou," dodává historička.
I přes silný odpor laické a oborné veřejnosti se stavbu nepodařilo zapsat na seznam kulturních památek, takže nic nebránilo její demolici. "Kauza hotelu Praha postavila veřejnost poprvé před nečekané dilema, na které vůbec nebyla připravena, a proto reagovala chaoticky. Jak jen přiznat vysokou kvalitu a památkovou hodnotu stavbě, která na svém místě nejspíš nikdy neměla vzniknout, a když už vznikla, tak je pro své politické souvislosti neoblíbená až opovrhovaná? Řešení tohoto rébusu rozhodující místa nezvládla," myslí si Bečková.
Foto: Reprodukce z bulletinu Rudého práva
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 25. 7. 2021 10:12
Zachování kulturní hodnoty versus záměr investora. Kniha Zbořeno od historičky a místopředsedkyně spolku Klub Za starou Prahu Kateřiny Bečkové připomíná osudy domů, které po sametové revoluci musely ustoupit podnikatelským záměrům. Transgas, hotel Praha nebo dům na Václavském náměstí patří mezi nejviditelnější z posledních let, většina domů ale zanikla v tichosti, stranou zájmu společnosti.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy