Budějovičtí vědí, jak chutná Finsko. V pekárně dělají chléb ze stoletého kvásku

Petra Stěhulová Petra Stěhulová
12. 3. 2024 11:46
“To, že si dám finské korvapuusti opět zrovna v Budějcích, jsem nečekal,” píše jeden z recenzentů řemeslné pekárny Leipomo na Googlu. Podobně překvapených a zároveň velmi pozitivních komentářů má tento rodinný podnik celou řadu. Všichni dávají pět hvězdiček. Zdá se, že je Panská ulice, ve které pekárna sídlí, nepostradatelnou zastávkou milovníků dobrého jídla.
Chléb se v pekárně Leipomo vyrábí ze stoletých kvásků
Chléb se v pekárně Leipomo vyrábí ze stoletých kvásků | Foto: Jakub Plíhal

"Leipomo znamená ve finštině pekárna," vysvětluje Jiří Hynek, který řemeslnou pekárnu vlastní napůl s dcerou. Její manžel pochází z finské pekařské rodiny a odtud už začíná být pochopitelné, proč v centru Budějovic v srpnu 2022 otevřela česko-finská pekárna.

Internetoví škarohlídi jim předpovídali, že do roka skončí. V malém prostoru pekárny, kde zákazníci mohou vidět i pec, se ale dveře netrhnou. Nejvíc prý o sobotách, kdy jsou v centru farmářské trhy. 

Dobrá pekárna stojí na řemesle a na mouce. "Pečeme z osmi druhů kvalitních mouk, které bereme od několika malých, převážně českých firem. Z průmyslové mouky bychom to takhle udělat nemohli. Máme tři druhy pšeničného chleba a jeden stoprocentně žitný. Náš takzvaně vlajkový chléb je Leipomo," říká podnikatel s tím, že tento chléb, který pečou z italské mouky, vyhrál regionální soutěž. 

Chléb Kallio, což znamená finsky kámen, získal svůj název kvůli mouce. Firma, která ji dodává, mele obilná zrna na kamenných mlýnských kolech. "Kváskový chléb se vyrábí dva dny a až pak jde do pece. Nejdřív se musí nechat odležet. Na chléb, který tady teď v úterý vidíte, se zadělávalo už v neděli," upřesňuje spolumajitel pekárny a dodává, že kvásky, které jeho zeť přivezl z Helsinek, jsou stoleté. 

Jelikož si finský pekař před rokem přizval na pomoc svého kamaráda, šéfují výrobě už dva Finové. Česky moc neumí, vystačí si s angličtinou. České Budějovice si prý oblíbili. 

Kváskový chléb vydrží v papírovém sáčku nebo v látkové utěrce minimálně týden. Trvanlivost svého chleba Jiří Hynek testuje i tehdy, když cestuje s kamarády na motorkách. Nedoporučuje ale dávat chléb do igelitových obalů.

Finské mlsné jazýčky

V sortimentu má Leipomo i finské sladké pečivo. Již zmíněný koláček korvapuusti je tak vyhlášený, že má ve Finsku dokonce svůj den. Pokud se budete náhodou procházet finskými ulicemi 4. října, ucítíte vůni skořice, másla a cukru téměř všude. Ve finské kultuře je prý nabídnutí korvapuusti projevem lásky a dobré vůle.

Kromě skořice mají Seveřani rádi i kardamom, a tak v pekárně nechybí ani sladkost obalená v tomto výrazném koření. Lidé z Budějovic si prý hodně oblíbili místní croissanty, které by člověk ve finské pekárně možná nečekal.

"Ve Finsku se je naučili dělat taky a v obchodech je běžně nabízejí," vysvětluje Jiří Hynek s tím, že do croissantů používají francouzské máslo a hořkou belgickou čokoládu.

Do sladkého pečiva Finové používají hodně koření.
Do sladkého pečiva Finové používají hodně koření. | Foto: Jakub Plíhal

Některé sladkosti jsou sezonní. Nedávno měli v nabídce finský masopustní koláček laskiaispulla. Bochánku s krémem a džemem v Leipomo přezdívají "Nebe v hubě". Tenhle pocit se ale pravděpodobně dostaví u vícero produktů budějovické pekárny. 

 

Právě se děje

Další zprávy