Chrám, houba i malý hrad. Altánků jsou v Česku stovky, tohle jsou ty nejzajímavější

Chrám, houba i malý hrad. Altánků jsou v Česku stovky, tohle jsou ty nejzajímavější
Ladislav Šolc vybral pro Aktuálně.cz dvacet fotografií, které ukazují rozmanitost altánů v Česku. Každá stavba odráží jiný styl a často se k ní pojí i zajímavý příběh. V květnu vydává knihu, o níž si lidé mohou více přečíst a případně ji i podpořit na crowdfundingové platformě HitHit. První ukázka nás vezme na Zlatý vrch v Chebu, kde bývalo kdysi popraviště. Historie altánu sahá do 19. století, avšak v době normalizace do něj udeřil blesk a stavba shořela. Dnes na jeho místě stojí replika původní architektury.
V Kyselce Heinricha Kaspara von Mattoniho stojí od roku 2017 replika historického altánu, který připomíná buddhistický chrám. Vojenské lesy a statky ho vybudovaly podle dobových fotografií.
Jako houba vypadá altánek na Hostibejku v Kralupech nad Vltavou. Pochází z první poloviny 20. století, kdy byl Holý vrch ještě zalesněn.
"Nedaleko pramenů řeky Svitavy se nachází Památník včelích matek. Počátkem 20. století tu působili němečtí včelaři a v okolí měli během sezony rozmístěny malé úlky, takzvané oplodňáčky, které sloužily k chovu včelích matek. Činnost skončila s druhou světovou válkou a až v roce 2014 vznikl v místě na jejich počest podivuhodný včelí altán," komentuje Šolc fotografii.
Foto: Ladislav Šolc
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 4. 2020 11:18
Přestože mají altány v Česku dlouhou tradici, teoretici architektury jim nevěnují příliš velkou pozornost. Ladislav Šolc tak doufá, že svou knihou vyplní díru na trhu a motivuje lidi zajet se na altány podívat. "První jsem si cvakl ještě jako školák v roce 1971, bylo to na Zlatém vrchu v mém rodném Chebu. Od té doby jsem jich vyfotil přes dvě stě," říká nadšenec. Podívejte se na jeho úlovky.

Ladislav Šolc vybral pro Aktuálně.cz dvacet fotografií, které ukazují rozmanitost altánů v Česku. Každá stavba odráží jiný styl a často se k ní pojí i zajímavý příběh. V květnu vydává knihu, o níž si lidé mohou více přečíst a případně ji i podpořit na crowdfundingové platformě HitHit.

"Chci se tím ujistit, že kniha zaujme a najde si své publikum. Dobře, altánky se líbí, ale to je málo. Teprve každý, kdo si knihu koupí - třeba právě formou podpory přes HitHit - a bude se z ní těšit, potvrdí životaschopnost projektu," říká autor.

Kniha Altánky nabídne téměř stovku fotografií, které sběratel ulovil na svých cestách po Česku. "Taková publikace tady, zdá se, ještě nebyla. Přitom altánků jsou u nás stovky. Jen v mém rodném lázeňském Karlovarském kraji jsem jich napočítal alespoň čtyřicet," říká.

Autor fotografií postupně doplňuje historii altánků a také otevírá diskusi na téma "co je a co není altánek". Založil proto i veřejnou facebookovou skupinu, kam lidé mohou psát svoje postřehy a historické souvislosti, které se vztahují ke konkrétnímu místu.

Video: Zvenku betonový tetris, uvnitř kvalitní bydlení. To je rezidence na jihu Čech

Exkluzivní rezidence: rodinný dům Včelná | Video: Jan A. Jindrák
 

Právě se děje

Další zprávy