Otevření Thermalu po rekonstrukci se odkládá, hosty by nepustili přes hranice

Magdaléna Medková Blahoslav Baťa Erika Šedivá ČTK Magdaléna Medková, Blahoslav Baťa, Erika Šedivá, ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2020 15:05
První fáze rekonstrukce hotelu Thermal v Karlových Varech je u konce. Celkem 60 pokojů plánovalo vedení otevřít tuto neděli. Kvůli vyhlášenému nouzovému stavu a omezení cestování ale hosté nepřijedou. Otevření se tak zřejmě o měsíc odloží. Rezervace měli Němci, hosté ze Saudské Arábie, Kuvajtu či Libanonu. Většina z nich by ale do Karlových Varů přijela přes Německo, a to už nebude možné.
Prohlídka již částečně rekonstruovaného hotelu Thermal | Video: Blahoslav Baťa, Magdaléna Medková

Rekonstrukce hotelu přitom postupuje podle plánu. Ačkoli opravené pokoje jsou na první pohled téměř stejné, jako byly před začátkem stavby, to podstatné je ve zdech, nové rozvody vody a elektřiny, klimatizace, protipožární opatření další prvky. 

"Je to lázeňský dům, čistě udělané pokoje a sociální zařízení. Já mám pocit, že takové ty stížnosti, že to bude formule jedna u dálnice, jsou zbytečné. Opravdu z toho nejde nic jiného udělat než tohle. Teď ještě jen, aby to brzy bylo hotové a mohli jsme hotel používat," řekl herec a ředitel Filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška, který nahlédl do čtyř dokončených pokojů.

V hotelu jsou hotová první tři patra. Celkem 60 pokojů zůstalo ve stejné podobě jako před rekonstrukcí. Na své místo se vrátil deset let starý nábytek, původní je i vybavení koupelen a toalet. Největší změna v hotelu je pro oko neviditelná, hosté ji ale pocítí, říká ředitel hotelu Vladimír Novák.

"V té první fázi jsme modernizovali hlavně technologie. Jsou nové rozvody vody, vytápění, suchovod, světla a klimatizace. V pokojích jsme vymalovali a vyprali koberce, ale jinak zůstaly stejné, tak jak vypadaly posledních deset let." 

Stejným způsobem teď dělníci pokračují v dalších šesti patrech. Podle ředitele bude hotel s novými technologiemi bezpečnější a také o něco šetrnější k životnímu prostředí.

"Počítáme s tím, že provoz hotelu by měl být o polovinu levnější než před rekonstrukcí. V posledních letech jsme platili zhruba 30 milionů korun ročně. Teď můžeme vytápět jen pokoje, které jsou obsazené, v suterénu máme navíc nové nádrže na zadržování teplé vody a vody z bazénu," říká Novák.

V posledních pěti patrech, ve kterých je 126 pokojů, je v současné době staveniště, do června by se však měla proměnit v moderní ubytování. Ředitel hotelu tvrdí, že se chce vrátit k obložení ze 70. let, to původní však hotel musel odstranit kvůli požárním bezpečnostním předpisům.

"Plánujeme vytvořit repliku původního obložení i vstupních dveří, nicméně modřínovou dýhu musíme ochránit nehořlavým materiálem. Samotné pokoje budou moderní a světlé, doufáme, že budou hezky kontrastovat s tmavšími barvami brutalistického stylu," vysvětluje ředitel.

Součástí interiéru moderních pokojů budou původní chromové židle ze 70. let. Na dveřích se také objeví původní číslování a na stěnách originální navigační systém, který navrhli autoři Thermalu Vladimír a Věra Machoninovi. Do budoucna by chtěl hotel s dosud žijící autorkou více spolupracovat, říká Novák.

"Věřím, že do budoucna budeme mít prostředky, abychom hotelu vrátili původní punc. Počítáme s tím, že několik pokojů necháme architektku předělat do původní podoby. Chceme jí také nabídnout, aby jeden pokoj navrhla tak, jak by si je představovala dnes." 

Státní hotel prošel úpravou už v roce 2010. Z původního vybavení se toho dochovalo jen velmi málo. Současná rekonstrukce je největší v historii, ministerstvo financí za ni zaplatí asi 580 milionů korun. V plánu jsou také opravy venkovního bazénu, ploch okolo hotelu, garáží a teras.

Video: Schillerová lže. Z Thermalu nás vyhazují, hulákali, jak je odporný

Hotel Thermal se rekonstruuje bez vize, salámovou metodou, stát s námi nemluví, kritizuje Jan Kordovský, vnuk architektů Machoninových, autorů stavby. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy