19 nejlepších filmů natočených podle knižní předlohy

19 nejlepších filmů natočených podle knižní předlohy
Jako zabít ptáčka (1962) – Kniha spisovatelky Harper Lee, která vypráví o rasové nenávisti v Americe 30. let, získala Pulitzerovu cenu. Silné sociální drama převedl na filmové plátno režisér Robert Mulligan, hlavní roli obhájce si zahrál suverénní Gregory Peck, který za svůj výkon získal Oscara.
Kmotr (1972) – Jedno z mála děl, u kterého filmová adaptace dosahuje kvalit té knižní. Režisér F. F. Coppola získal Oscara za režii a scénář, vynikající Marlon Brando pak za svůj výkon v hlavní roli, kdy ztvárnil mafiánského bose Vita Corleoneho.
Motýlek (1973) – Kniha je mnohem obsáhlejší a samozřejmě osobnější než film Franklina J. Schaffnera; vždyť ji také Henri Charrière napsal podle vlastního životního příběhu. Na druhou stranu Steve McQueen ho hraje bravurně, a hlavní myšlenka, tedy nikdy se nevzdávat bez boje, tu také nechybí.
Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) – Americký spisovatel Ken Kesey, autor knižní předlohy, která v češtině vyšla pod názvem Vyhoďme ho z kola ven, měl ke snímku Miloše Formana spoustu výhrad. Nelíbil se mu dokonce ani Jack Nicholson v hlavní roli. Film nakonec získal pět Oscarů.
Foto: Focus Features
Zdenka Tomis Zdenka Tomis
10. 4. 2014 7:30
Natočit film podle knižní předlohy je pro režiséry, scenáristy i herce nemalá výzva. Komu se to povedlo nejlépe?

Fotogalerie - Říká se, že kniha, to je hamburger se sýrem, slaninou, čerstvým rajčetem, salátem, grilovanou cibulkou a ještě plátkem mrkve opečené na másle. A film podle knihy, to je jen maso hozené mezi dva kusy housky.

Často mu totiž chybí některé postavy či epizody a charaktery hlavních hrdinů nejsou tak podrobně prokreslené.Čtenáři tak často odcházejí z kina se slovy, že na knížku to rozhodně nemá.

Podívejte se na téměř dvě desítky filmů, které svým knižním předlohám rozhodně nedělají ostudu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy