19 nejlepších filmů natočených podle knižní předlohy

19 nejlepších filmů natočených podle knižní předlohy
Jako zabít ptáčka (1962) – Kniha spisovatelky Harper Lee, která vypráví o rasové nenávisti v Americe 30. let, získala Pulitzerovu cenu. Silné sociální drama převedl na filmové plátno režisér Robert Mulligan, hlavní roli obhájce si zahrál suverénní Gregory Peck, který za svůj výkon získal Oscara.
Kmotr (1972) – Jedno z mála děl, u kterého filmová adaptace dosahuje kvalit té knižní. Režisér F. F. Coppola získal Oscara za režii a scénář, vynikající Marlon Brando pak za svůj výkon v hlavní roli, kdy ztvárnil mafiánského bose Vita Corleoneho.
Motýlek (1973) – Kniha je mnohem obsáhlejší a samozřejmě osobnější než film Franklina J. Schaffnera; vždyť ji také Henri Charrière napsal podle vlastního životního příběhu. Na druhou stranu Steve McQueen ho hraje bravurně, a hlavní myšlenka, tedy nikdy se nevzdávat bez boje, tu také nechybí.
Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) – Americký spisovatel Ken Kesey, autor knižní předlohy, která v češtině vyšla pod názvem Vyhoďme ho z kola ven, měl ke snímku Miloše Formana spoustu výhrad. Nelíbil se mu dokonce ani Jack Nicholson v hlavní roli. Film nakonec získal pět Oscarů.
Foto: Focus Features
Zdenka Tomis Zdenka Tomis
10. 4. 2014 7:30
Natočit film podle knižní předlohy je pro režiséry, scenáristy i herce nemalá výzva. Komu se to povedlo nejlépe?

Fotogalerie - Říká se, že kniha, to je hamburger se sýrem, slaninou, čerstvým rajčetem, salátem, grilovanou cibulkou a ještě plátkem mrkve opečené na másle. A film podle knihy, to je jen maso hozené mezi dva kusy housky.

Často mu totiž chybí některé postavy či epizody a charaktery hlavních hrdinů nejsou tak podrobně prokreslené.Čtenáři tak často odcházejí z kina se slovy, že na knížku to rozhodně nemá.

Podívejte se na téměř dvě desítky filmů, které svým knižním předlohám rozhodně nedělají ostudu. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy