reklama
 
 

Obézní matka krmí kojence ve fastfoodu

1. 5. 2009
Foto: Reuters
Londýn - Snad každá matka chce pro své potomky to nejlepší. Čtyřiadvacetiletá Britka má ale za to, že její osmiměsíční trojčata nejvíce ocení stravu z McDonald's
Doporučujeme

Leanne Saltová, vážící úctyhodných 185 kilogramů, se nad netradičními návyky, které pěstuje u svých kojenců, nijak nepozastavuje. Je prý příliš zaneprázdněná, aby dcery Deannu a Daisy a syna Finleeho krmila tradičně.

Podle deníku The Sun se na jídelníčku trojčat kromě fastfoodových „lahůdek" objevují také sýrové krekry nebo pokrmy do mikrovlnné trouby.

Leanne své děti porodila za přispění osmašedesátičlenného týmu lékařů a připravila tak pojišťovnu o celých dvě stě tisíc liber.

Mladá matka se ale o své děti očividně příliš nestará. Obléká je například jen jednou týdně, když si jde vyzvednout mateřskou podporu.

Nejvíce ale bijí na poplach odborníci na výživu. Trojice kojenců totiž denně přijímá 1 249 kalorií namísto doporučených 765 kalorií, které odpovídají jejich téměř osmi kilogramům váhy.

Jejich matka, která těsně před srpnovým porodem přibrala na neuvěřitelných 255 kilogramů, pak v průměru spolyká zhruba tři tisíce kalorií denně, což je o tisíc více, než je pro ženu vhodné.

„Mým dětem bylo šest měsíců, když poprvé jedly u McDonald's. Rády mají také smaženou rybu s hranolky. Jídlo jim nejprve předžvýkávám, protože ještě nemají zuby.Ve dvě hodiny jim pak dávám balíčky sýrových krekrů. Občas jim také v mikrovlnce připravím lasagne. Děti jsou pořád hladové - někdy je zkrátka jednodušší nakrmit je jídlem, které už je připravené," popsala matka svou svéráznou představu o dětské stravě.

Jedí zdravě, tvrdí matka

Mladá matka z Coventry se ale hájí tím, že nezdravé pokrmy nejsou tím jediným, na co se její trojčata mohou obvykle těšit.

„Dostávají přesnídávky a milují rybí koláč a sekanou zapečenou s brambory. Podle mě ale není špatné jim dávat ochutnat také to, co jím já. Fastfoodová strava jim chutná a je to pro ně požitek. Nechávám trojčata, aby jedla hranolky z mého talíře, protože si myslím, že by měla ochutnat všechna možná jídla, aby zjistila, jaká jsou," dodala Leanne.

Matka trojčat na svém životním stylu nevidí nic špatného a zapáleně obhajuje také své kuchařské umění.

„Nezdravé jídlo přece nemají pořád. Občas jim uvařím něco v mikrovlnce. Mé děti jsou zdravé," vysvětluje Leanne, která svou obezitu omlouvá výhradně problémy se štítnou žlázou.

Je ale pravdou, že Leanne se nachází v nelehké životní situaci. Loni v lednu otěhotněla po čtyřech týdnech vztahu se svým přítelem, ještě během těhotenství se ale rozešli. Žena teď žije společně s bratrem a matkou. Jejich malý dům je plný špinavého prádla a hraček.

Leanne od státu dostane týdně 140 liber jako daňový dobropis, 42 liber příspěvku na děti a 45 liber na rodinných přídavcích. Těchto 227 liber utratí jen za jídlo a deset cigaret denně.

Její šokující přiznání nicméně přichází v době, kdy je podle statistik každé páté dítě krmeno výhradně nezdravou stravou.

Anketa Fóra pro kojence a batolata totiž ukázala, že celých 65 procent matek pro své děti nevaří.

Leanne dále uvedla, že své děti krmí také mlékem, míchanými vajíčky na toastu nebo instantní bramborovou kaší s těstovinovými kroužky a rajčatovou omáčkou.

Zelenina jednou týdně

Žena si ale nechce nechat vzít přesvědčení, že svým dětem zajišťuje zdravou výživu. Příliš zdravá strava by jim totiž podle jejího názoru mohla uškodit.

„Každou neděli dávám svým dětem zeleninu. A kojenecká výživa často obsahuje ovoce. Nepřeji si, aby si mysleli, že musí každý den hlídat, co snědí. Chci jim vysvětlit, že co je velké, je také krásné," svěřila se Leanne se svou životní filozofií.

Babička Jane má sice na věc jiný názor, nikdo ji ale nechce poslouchat. „Kupuji saláty, ale nikdo je nejí. Raději si dají něco sladkého," posteskla si.

Podle doktorů je ale vyvážená strava důležitá především u dětí, v opačném případě by totiž vykročily do života s řadou zažívacích potíží. V pozdějších letech by se pak s největší pravděpodobností připojily také křehké kosti, obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční choroby a selhání ledvin.

Průzkumy také odhalily, že průměrná čtyřicetiletá britská žena má zásoby tuku odpovídající šestašedesáti letům věku.

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama
  reklama