Vědci: Globální oteplování způsobují tlouštíci

Kristina Winklerová
21. 4. 2009 13:10
Londýn - Vědci zabývající se globálním oteplováním přišli s dalším překvapivým závěrem. Domnívají se, že jednou z příčin klimatických změn je rostoucí počet obézních lidí.
Foto: Reuters

Odborníci podle serveru TheSun.com varují, že zvyšující se počet náruživých jedlíků vede k intenzivnější produkci potravin, což přispívá k většímu uvolňování oxidu uhličitého do ovzduší.

Lidé s nadváhou navíc mnohem častěji jezdí autem, čímž ani životnímu prostředí, ani sobě příliš neprospívají.

Podle dr. Phila Edwardse z London School of Hygiene and Tropical Medicine je každý tlustý člověk během jediného roku zodpovědný za uvolnění zhruba o tunu většího množství oxidu uhličitého než člověk hubený.

Skutečnost ale podle vědců může být ještě mnohem horší. Obézní lidé totiž uvolňují řadu škodlivých plynů také tím, že ve většině případů jezdí autem.

Rok od roku tloustneme

Výzkumníci potvrzují, že výroba jídla nad míru zvyšuje emise uhlíku a vede tedy k oteplování planety, tání ledovců, zvyšování hladiny moře a likvidaci deštných pralesů.

London School of Hygiene and Tropical Medicine také poukazuje na to, že bohaté národy jako Američané nebo Britové jsou každých deset let tlustší a tlustší.

"Potravinářství má na svědomí zhruba pětinu vyprodukovaných skleníkových plynů. Musíme toho ještě hodně udělat, aby se podařilo zvrátit světový trend tloustnutí. Je to klíčový faktor v boji za snížení emisí oxidu uhličitého a tedy ke zpomalení změn klimatu," vysvětlil Edwards.

Útok na tlouštíky

Dr. Edwards svou studii publikoval společně s kolegou Ianem Robertem v International Journal of Epidemiology. Svůj počin ale vědec chápe spíše jako varování všem, než jako útok na tlouštíky.

"Nechceme jen obviňovat obézní lidi a vysmívat se jim. Všechny národy postupně tloustnou a to má dopad na životní prostředí. Průměrný index tělesné hmotnosti se v uplynulých deseti letech v Británii zvýšil z 26 na 27," zoufá si vědec.

BMI nad 25 přitom značí nadváhu, zatímco hodnota indexu tělesné hmotnosti nad 30 už představuje obezitu.

V současnosti je neuvěřitelných čtyřicet procent Američanů obézních. Na celém světě se pak pohybuje okolo tří set milionů tlouštíků, jejichž zdraví je vážně ohroženo.

 

Právě se děje

Další zprávy