Tohle je tabu, kritizují lidé českou blogerku za fotku s delfínem. Tak to nelajkujte, brání se

Petra Jansová Petra Jansová
11. 10. 2016 11:53
Fotka Nikol Moravcové s delfínem v zábavním parku v Dubaji vyvolala na sociálních sítích kritiku. Herečka a blogerka měla využít svého vlivu a fanoušky informovat, že delfíni v zajetí strádají a dožívají se nižšího věku, stěžuje si cestovatelka Martina Gebarovská. "Tohle všechno je tak šíleně moc nehumánní, až nechápu, že se to pořád ještě děje. My to můžeme zastavit tím, že si ten lístek prostě nekoupíme," vyzývá na Facebooku.
Nikol Moravcová.
Nikol Moravcová. | Foto: Profimedia.cz

Zdánlivě nevinná fotka blogerky a herečky Nikol Moravcové, na které se v Dubaji koupe v zábavním parku s delfínem, vyvolala na sociálních sítích nesouhlasné reakce. Lidé Moravcové vyčítají, že propaguje držení delfínů v zajetí. 

"Pure animal love? Jako fakt??! Sice ten delfín vypadá šťastně, ale ve skutečnosti jsou frustrovaní, v depresích a dožívají se několikanásobně kratšího věku právě kvůli tomu, že nemají svobodu," otevřela diskusi pod snímkem na Instagramu česká cestovatelka a blogerka Martina Gebarovská.

Svůj názor posléze sdílela i na Facebooku. Herečce a blogerce vytýká, že nevyužívá svého vlivu na sociálních sítích (na Instagramu ji sleduje téměř 55 tisíc lidí) a nepřesvědčuje své fanoušky, že delfíni do zajetí nepatří. Naopak je tímto způsobem inspiruje k tomu, aby na taková místa jezdili a pořizovali si stejné snímky.

"Obecně je mi jedno, co social influenceři sdílí a šíří, ale tohle už je snad pár let tabu," argumentuje a odkazuje se mimo jiné na dokument The Cove (Zátoka) oceněný Oscarem.

Ve svém příspěvku rovněž vyzývá k zamyšlení a bojkotu podobných zábavních parků. "Tohle všechno je tak šíleně moc nehumánní, až nechápu, že se to pořád ještě děje. My to můžeme zastavit tím, že si ten lístek prostě nekoupíme. Pojeďme si radši zašnorchlovat někam k moři a doufat, že budeme mít to štěstí je potkat na svobodě. Je to nádhera," uzavírá. 

Chov delfínů dlouhodobě kritizuje i mezinárodní organizace na ochranu zvířat PETA

Vůči kritice se Moravcová na Instagramu vymezila pouze v krátkosti. "Neberte to pořád tak černobíle holky. Vyjádřily jste svůj názor, respektuju to, ale argumentovat o tom můžeme donekonečna. Tak to prostě nelajkujte, tečka," napsala. Na žádost o vyjádření pro Aktuálně.cz dosud nereagovala.

Ve svém komentáři se odkázala na kolegyni z módního blogu Kristýnu Poliček, která se návštěvy delfinária nezúčastnila, protože s takovým druhem zábavy nesouhlasí. 

Trailer The COve (Zátoka) | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy