Turisté zabili na pláži mládě delfína. Chtěli si vzácné zvíře pohladit a pořídit si selfíčko

jaz
19. 2. 2016 12:39
Dav lidí na argentinské pláži v euforii zabil mládě ohroženého druhu delfína. Turisté vytáhli zvíře z vody na souš, kde si chtěli na něj sáhnout a vyfotit se s ním. Mládě však zemřelo. Delfínovec laplatský bude podle ochránců do 30 let zcela vyhynulý.
Foto: Facebook / Hernan Coria

Příliv odnesl mládě delfína k pobřeží Santa Teresity v Argentině, kde si ho okamžitě všimli opalující se turisté. Lidé si nejprve hladili delfína na mělčině, pak ho odnesli na pláž, kde se kolem něj utvořil nadšený dav. Mládě delfínovce laplatského následně zemřelo. Informoval o tom server Mashable.

U tamního pobřeží se delfíni objevují často, proto je Santa Teresita lákavým místem pro turisty

Snímky, které kolují po sociálních sítích, zachycují muže držícího mládě nad hlavou uprostřed davu lidí, který se snaží na delfína dosáhnout a fotí si ho. Pozdější snímky místo odplouvajícího zvířete ukazují jen jeho mrtvé tělo v písku.

"Bylo to jen mládě, neuvěřitelné zvíře, které mělo tu smůlu, že narazilo na nejhorší druh savců – lidi," napsala na Facebooku podle argentinského webu Clarin jedna z žen, která ostatní nabádala, aby zvíře pustili na svobodu. Nikdo ji ale neposlouchal. Následně se jistý muž snažil mládě přivést zpátky k životu, to se mu ale nepodařilo.

Delfínům po vytažení z vody hrozí dehydratace a smrt

Ochránci zvířat nehovoří přímo o zabití, incident chtějí prozkoumat, aby zjistili, zda nebyl delfín již ve chvíli nalezení mrtvý. Chybí jim však mrtvola zvířete, kterou na pláži již nenašli. Řada očitých svědků tamním médiím potvrdila, že delfín byl na souši ještě na živu. 

Delfínovec laplatský se objevuje u pobřeží Argentiny, Uruguaye i Brazílie. Na celém světě se nachází kolem 30 tisíc kusů a v příštích třech dekádách má podle odborníků tento ohrožený druh vymizet úplně.

Aktivisté upozorňují laickou veřejnost, že delfíni mají velmi mastnou kůži, která udržuje tělesnou teplotu. Když se dostanou z vody, tělo začne vysychat a hrozí jim dehydratace a smrt.

Turisté vytáhli delfína z vody a nechali ho na pláži pojít. | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 minutou

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy