33 úsměvných faktů, které jste o zvířatech (určitě) netušili

Ilustrační foto
Kočka, která vrní, je na výsost spokojená. Omyl. Stejný zvuk může vydávat i v okamžiku, kdy se bojí nebo ji trápí bolest. Právě vrněním se uklidňuje.
Ropuchy a žáby mají na svém těle zranění podobná bradavicím. Když na ně sáhnete, určitě se jimi nenakazíte. Bradavice jsou totiž virovým onemocněním.
"Starého psa novým kousků nenaučíš." Podle kynologů ale stačí 15 minut denně po dobu dvou týdnů a každý pes bez ohledu na věk by se měl naučit základní povely.
Často se říká medvídek koala, nicméně toto roztomilé zvíře, jeden z australských symbolů, není medvěd, ale vačnatec. Stejně jako například klokan.
Foto: Wiki Commons
pej
2. 12. 2014 23:51
Koala není medvídek, krokodýl nepláče kvůli smutku a slon neumí skákat. Přečtěte si 33 faktů z živočišné říše.

Fotogalerie - Žirafa téměř nespí, zato mravenčí dělnice si schrupnou až 453 krát za den. Sovy nepatří v ptačí říši mezi nositele moudrosti a velbloudí hrby nejsou zásobárnou vody. 

Přečtěte si úsměvné zajímavosti ze zvířecí říše (stačí kliknout na titulní fotku).

 

Právě se děje

před 50 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy