Nigérijci zažalují nizozemskou společnost Shell

Martina Kollerová
9. 6. 2008 11:45
Firma má přiznat odpovědnost za ničení prostředí
Nigerijskou přírodu niční úniky ropy
Nigerijskou přírodu niční úniky ropy | Foto: Reuters

Praha/Lagos (Ekolist) - Čtyři nigerijští vesničané a jedna environmentální organizace se snaží přimět nizozemskou ropnou společnost Shell, aby převzala zodpovědnost za poškozování životního prostředí v Nigérii.

Pokud se jim to nepodaří, chtějí firmu zažalovat u nizozemského soudu.

O doznání se k ničení nigerijského životního prostředí ropným průmyslem - a adekvátní reakci - požádali vesničané společně s organizací Přátelé země (Friends of the Earth) v dopise zaslaném vedení ropné společnosti.

V Nigérii působí několik dceřiných společností nizozemské firmy.

Foto: Aktuálně.cz

Shell se má zodpovídat z toho, co jeho "dcery" napáchaly. Z jejich potrubí totiž často uniká ropa do okolí. Společnost se však podle stěžovatelů nijak nepokouší škody odstranit.

Firma se ke škodám nehlásí

"Snažíme se společnost Shell přimět k tomu, aby dodržovala mezinárodní standardy a neporušovala nigerijský právní řád, což v současné době nečiní," komentovala situaci Anne van Schaiková z holandské pobočky Friends of the Earth.

Ropovody se v Nigérii poškozují kvůli černému trhu - zloději narušují potrubí, aby mohli odčerpat ropu a následně ji prodat. Z poničeného potrubí pak ropa vytéká ven a znečišťuje prostředí.

Podle odhadů takto unikne 10 procent z každých dvou milionů barelů denní produkce.

Uniklá ropa se v období dešťů šíří do okolí a zamořuje zemědělskou půdu. Ropný průmysl tak bezprostředně ohrožuje životy a obživu nigerijských obyvatel.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy