Střední Borneo bude do tří let bez orangutanů

Martina Kollerová
16. 5. 2008 15:05
Za vymírání opic může intenzivní zemědělství
Vzácní orangutani na Borneu vymírají.
Vzácní orangutani na Borneu vymírají. | Foto: Archiv

Praha/Jakarta (Ekolist) - Jedna z největších volně žijících skupin orangutanů na Borneu prý do tří let zcela zmizí. Aspoň v případě, že nebude drasticky omezeno rozšiřování plantáží olejových palem. Tvrdí to místní ochránci životního prostředí, píše server News 24.com.

"V provincii Střední Kalimantan vyhynou orangutani do tří let," řekl na tiskové konferenci Hardi Bhaktiantoro, ředitel organizace Centre for Orangutan Protection.

V lesích centrální oblasti indonéského Kalimantanu žije přes 30.000 orangutanů. To je více než polovina všech orangutanů, kteří dnes obývají ostrov Borneo, rozdělený mezi Indonésii, Malajsii a Brunej.

Pralesy ustupují plantážím. A s nimi mizí i jejich obyvatelé.
Pralesy ustupují plantážím. A s nimi mizí i jejich obyvatelé. | Foto: Aktuálně.cz

Podle odborníků se populace orangutanů na Borneu zmenší každý rok o devět procent. V indonéské části ostrova však k vymírání tohoto druhu dochází rychleji - kvůli neřízené expanzi pěstování palmového oleje.

"Rozšiřování plantáží ničí původní lesy, ve kterých orangutani žijí. Dokud vláda nepřijme účinná opatření na ochranu přirozených míst výskytu, není možné zvrátit tento negativní trend," řekl serveru News 24.com Bhaktiantoro.

Více plantáží, méně orangutanů

Ten také na tiskové konferenci ukázal novinářům fotografie, které zachycují odnášení mrtvých orangutanů z nově zakládaných plantáží ve Středním Kalimantanu. Zemědělci považují opice za škodnou a zabíjejí je, aby orangutani nesežrali sazenice olejových palem.

Orangutani žijí jenom na Borneu a Sumatře a jsou označeni jako ohrožený druh v seznamech Světového svazu na ochranu přírody (IUCN).

Podle odborníků se počet orangutanů za posledních šedesát let zmenšil o více než polovinu. Důvodem je ničení původních lesů, ve kterých lidoopi žijí, ale také pytláctví a obchod se zvířaty.

Podle organizace Greenpeace bylo v Indonésii zničeno téměř 72 procent ze 123 milionů hektarů původních deštných pralesů. Zejména kvůli kácení dřeva, které se následně prodává, a vypalování lesů, jež ustupují nové zemědělské půdě.

Olej, biopaliva a kosmetika

Současná vlna zájmu o palmový olej, zejména ze strany kosmetického průmyslu a společností vyrábějící biopaliva, ale vytváří další tlak na původní lesy, které jsou jediným místem, kde mohou orangutani přežít.

Na Borneu kamery pro noční vidění nedávno zachytily vzácného nosorožce.
Na Borneu kamery pro noční vidění nedávno zachytily vzácného nosorožce. | Foto: WWF

"Kácení lesů v oblasti středního Bornea je zejména kvůli pěstování olejových palem extrémně intenzívní," řekl Bhaktiantoro News 24.com.

Během konference OSN o klimatických změnách, kterou Indonésie hostila v prosinci, se prezident země Susilo Bambang Yudhoyono nechal slyšet, že jeho vláda udělá pro záchranu orangutanů všechno, co bude v jejích silách.

Při příležitosti konference OSN také představil takzvaný Akční plán pro orangutany, který by měl do roku 2017 ochránit jejich území a pomoci zavést udržitelné lesní hospodářství.

Kde jinde vymírají živočišné druhy? Čtěte ZDE:

 

Právě se děje

před 26 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy