Střední Borneo bude do tří let bez orangutanů

Martina Kollerová
16. 5. 2008 15:05
Za vymírání opic může intenzivní zemědělství
Vzácní orangutani na Borneu vymírají.
Vzácní orangutani na Borneu vymírají. | Foto: Archiv

Praha/Jakarta (Ekolist) - Jedna z největších volně žijících skupin orangutanů na Borneu prý do tří let zcela zmizí. Aspoň v případě, že nebude drasticky omezeno rozšiřování plantáží olejových palem. Tvrdí to místní ochránci životního prostředí, píše server News 24.com.

"V provincii Střední Kalimantan vyhynou orangutani do tří let," řekl na tiskové konferenci Hardi Bhaktiantoro, ředitel organizace Centre for Orangutan Protection.

V lesích centrální oblasti indonéského Kalimantanu žije přes 30.000 orangutanů. To je více než polovina všech orangutanů, kteří dnes obývají ostrov Borneo, rozdělený mezi Indonésii, Malajsii a Brunej.

Pralesy ustupují plantážím. A s nimi mizí i jejich obyvatelé.
Pralesy ustupují plantážím. A s nimi mizí i jejich obyvatelé. | Foto: Aktuálně.cz

Podle odborníků se populace orangutanů na Borneu zmenší každý rok o devět procent. V indonéské části ostrova však k vymírání tohoto druhu dochází rychleji - kvůli neřízené expanzi pěstování palmového oleje.

"Rozšiřování plantáží ničí původní lesy, ve kterých orangutani žijí. Dokud vláda nepřijme účinná opatření na ochranu přirozených míst výskytu, není možné zvrátit tento negativní trend," řekl serveru News 24.com Bhaktiantoro.

Více plantáží, méně orangutanů

Ten také na tiskové konferenci ukázal novinářům fotografie, které zachycují odnášení mrtvých orangutanů z nově zakládaných plantáží ve Středním Kalimantanu. Zemědělci považují opice za škodnou a zabíjejí je, aby orangutani nesežrali sazenice olejových palem.

Orangutani žijí jenom na Borneu a Sumatře a jsou označeni jako ohrožený druh v seznamech Světového svazu na ochranu přírody (IUCN).

Podle odborníků se počet orangutanů za posledních šedesát let zmenšil o více než polovinu. Důvodem je ničení původních lesů, ve kterých lidoopi žijí, ale také pytláctví a obchod se zvířaty.

Podle organizace Greenpeace bylo v Indonésii zničeno téměř 72 procent ze 123 milionů hektarů původních deštných pralesů. Zejména kvůli kácení dřeva, které se následně prodává, a vypalování lesů, jež ustupují nové zemědělské půdě.

Olej, biopaliva a kosmetika

Současná vlna zájmu o palmový olej, zejména ze strany kosmetického průmyslu a společností vyrábějící biopaliva, ale vytváří další tlak na původní lesy, které jsou jediným místem, kde mohou orangutani přežít.

Na Borneu kamery pro noční vidění nedávno zachytily vzácného nosorožce.
Na Borneu kamery pro noční vidění nedávno zachytily vzácného nosorožce. | Foto: WWF

"Kácení lesů v oblasti středního Bornea je zejména kvůli pěstování olejových palem extrémně intenzívní," řekl Bhaktiantoro News 24.com.

Během konference OSN o klimatických změnách, kterou Indonésie hostila v prosinci, se prezident země Susilo Bambang Yudhoyono nechal slyšet, že jeho vláda udělá pro záchranu orangutanů všechno, co bude v jejích silách.

Při příležitosti konference OSN také představil takzvaný Akční plán pro orangutany, který by měl do roku 2017 ochránit jejich území a pomoci zavést udržitelné lesní hospodářství.

Kde jinde vymírají živočišné druhy? Čtěte ZDE:

 

Právě se děje

Další zprávy