Asijské vodní elektrárny ničí životní prostředí

Martina Kollerová
23. 5. 2008 10:55
Odhalili to vědci z massachusettské univerzity
Obří čínská vodní elektrárna Tři soutěsky
Obří čínská vodní elektrárna Tři soutěsky | Foto: Reuters

Praha/Amherst (Ekolist) - Na asijských řekách se hojně budují hydroelektrárny. Jejich dopadem na životní prostředí se zabýval vědecký tým pod vedením Guye Lanzy z Massachusettské univerzity v Amherstu.

Podle serveru Terra Daily vědci zjistili, že hydroelektrárny nejsou zdaleka tak šetrné k životnímu prostředí, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Podle výzkumníka Lanzy přináší výstavba elektrárny danému geografickému regionu často spíše problémy.

Elektrárny kazí vodu

Lidem žijícím v oblasti hrozí ekonomické a zdravotní obtíže a přírodní prostředí bývá často poškozeno.

Lanza uvedl, že po výstavbě hydroelektrárny většinou dojde k poklesu kvality vody. To má dále negativní důsledky pro ryby, které v přehrazené řece žijí, a tento jev přináší obtíže i pro chovná zvířata a samotného člověka.

Foto: Reuters

"Přeměnou řek v jezera vzniká příznivé prostředí pro hmyz a hlemýždě, kteří roznášejí malárii, horečku dengue a schistosomózu. To vede k rozšiřování těchto nemocí," upozorňuje vědec. 

Čtěte také: V Africe má vyrůst nejvýkonnější vodní elektrárna světa

V současné době se Lanzův tým zaměřil na hydroelektrárnu Nam Theun 2, která se staví v Laosu. Podle plánu by měla být dokončena v roce 2009.

Vypalování biomasy

Laoská vláda chce elektrickou energii vyrobenou v elektrárně prodávat do sousedního Thajska. Do roku 2020 pak vláda zamýšlí vystavět celkem 30 takových hydroelektráren.

Plán na výstavbu Nam Theun 2 počítá s tím, že veškerá biomasa bude před napuštěním nádrže odstraněna spalováním.

Lanza však varuje: Spalování biomasy může být nebezpečné, protože způsobí únik řady látek znečišťujících ovzduší. Do atmosféry se tak dostane oxid uhličitý, ozon a další skleníkové plyny a toxické látky.

"Hořením se do půdy uvolní i měď a také se zrychlí produkce dusíku a fosforu." uvedl podle Terra Daily Guy Lanza. Až bude přehrada napuštěna, budou tyto látky podporovat vznik řas.

Ty pak zapříčiní řadu dalších problémů - sníží se obsah kyslíku ve vodě a budou vznikat toxické metabolity sinic. Zároveň se zvýší uvolňování toxických plynů a nebezpečných kovů ze sedimentu nádrže.

Vhodným řešením by podle Lanzy ale nebylo ani ponechání biomasy k vyhnití v jezeře, kde by pak byl nedostatek kyslíku a opět by docházelo k uvolňování skleníkových plynů.  

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 49 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy