Nedotčených přírodních rájů už na Zemi příliš nezbývá a proto není divu, že ekvádorské souostroví Galapágy ten svůj střeží seč může. Až do šestnáctého století byly ostrovy ve východní části Tichého oceánu naprosto odříznuté od světa, vyvinuly se tak na nich naprosto unikátní druhy zvířat a jejich nerušený život se snaží podporovat přísná místní nařízení. Zvířata se nesmí fotit s bleskem, krmit, ani na ně sahat, nemyslitelné je odhazovat odpadky či trhat květiny a na pevnině neobydlených ostrovů se nesmíte zdržovat po západu Slunce. Povinný průvodce pak spíše než aby představoval místní krásy, dohlíží na dodržování pravidel souostroví, jež bylo vyhlášeno národním parkem a patří na seznam Světového dědictví UNESCO.
Vzhledem k nemožnosti přespání na pevnině bude vaše prohlídka v režii některé z expedičních lodí a postupně navštívíte ostrůvky, jež se od sebe zásadně liší. Například hlavní přístupový bod v podobě ostrova Baltra toho kromě letiště a několika málo leguánů nenabízí, většina místního života totiž padla během druhé světové války, kdy zde sídlila americká armáda. Strohá Baltra je však spíše výjimkou.
Většinu obyvatel soustřeďuje město Puerto Ayora na ostrově Santa Cruz a v jeho blízkosti stojí výzkumná stanice přírodovědce Charlese Darwina. Území hustě pokrývá zelená vegetace, všude vás doprovází leguáni a množství opeřenců, za vidění pak stojí především zajímavé krátery a úchvatné lávové tunely.
Na černou lávou pokrytém ostrově San Salvador potkáte tučňáky a lvouny, čtyři miliony let starou Islu Espaňolu okupují pouze ještěrky a leguáni, stovkou lidí obydlenou Islu Floreanu zase provází tajemné legendy z dob, kdy ostrov sloužil jako pirátský úkryt. Milovníci ptáků ocení ostrov Genovesa, nejfotogeničtější pak je asi oranžovou lávou pokrytý Bartolomé, s dominantou skalní jehly Pinnacle Rock.
Galapážským symbolem jsou želvy a dosud se v národním parku nachází deset druhů, další tři už bohužel vyhynuly. Největším zážitkem bude zcela jistě setkání se želvou sloní, přívlastek v názvu má doopravdy své opodstatnění, dlouhověcí živočichové totiž váží až dvě stě kilogramů.
Vůbec nejrozšířenější jsou rudí lávoví krabi, při odlivu často není přes jejich tělíčka ani vidět odkryté mořské dno. Vedle výpravní lodi nejspíš neustále poplavou a možná na ni i budou dorážet hejna žraloků galapážských, naštěstí ale nebývají nijak velcí a poměrně snadno se nechají odehnat. Zábavu si naopak užijete s nesmírně hravými lachtany a své taneční rituály vám budou předvádět roztomilí modronozí ptáci Boobies.
Za vkročení na člověkem jen minimálně dotčenou půdu a dovolenou v přírodním ráji však náležitě zaplatíte. Nejlevnější poznávací zájezdy se zajištěnou lodní plavbou začínají kolem padesáti tisíc, často v nich ale nebývá zaúčtován poplatek za vstup do národního parku ve výši sta dolarů (cca 1 700 korun). Nicméně v kontextu celkově vysokých výdajů se tato částka asi snadno ztratí.