Island je drsný a chladný, ale příroda je fascinující

Adam Pešek
22. 6. 2011 15:30
Zdánlivě nehostinnný Island má možná nejvíce fascinující přírodu v Evropě
Island
Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Už anglický název ostrova Iceland naznačuje, že Island nebude správným místem pro teplou letní dovolenou. Specifické kouzlo drsného a chladného severského ostrova začínají objevovat turisté a za magickou přírodou s minimem zeleně, řadou sopek, ledovců, gejzírů, fjordů a termálních pramenů jich míří každoročně čím dál tím víc. K roku 2008 jich bylo přibližně půl milionu, přičemž vzhledem k sezoně trvající pouhé dva a půl měsíce a zdánlivě nehostinným podmínkám se nejedná o nikterak malé číslo. Ti nejšťastnější návštěvníci navíc můžou spatřit i pověstnou polární záři.

První, co z ostrova uvidíte, vás však může poněkud vyděsit. Mezinárodní letiště se nachází v Keflavíku na poloostrově Reykjanes a jakkoliv někomu kamenité lávové pustiny cestou do Reykjavíku mohou připadat působivé, budete si přát, aby zbytek země vypadal jinak.

Reykjavík, Island
Reykjavík, Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Hlavní město Reykjavík sice ve své aglomeraci soustřeďuje zhruba dvě třetiny populace a rozlohou se může klidně měřit s většinou známějších metropolí, nicméně již na první pohled takovou není. Město tvoří převážně jednopatrové domky, většina jich kolem sebe má dostatek prostoru a téměř všude roste nějaká zeleň, což vytváří pohodovou, skoro až rodinnou atmosféru. Severský duch je přítomný i v místní architektuře. Kostel Hallgrímskirkja, připomínající varhany, vás buď zaujme nebo bude odpuzovat a podobně na tom je i moderní vodní elektrárna Perlan.

kostel Hallgrímskirkja, Reykjavík, Island
kostel Hallgrímskirkja, Reykjavík, Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Island však dělají zajímavým především příroda a gejzíry. Ten nejznámější se jmenuje Geysir a jeho název vlastně dal světu slovo gejzír. Dnes už ale není aktivní a tváří se jako jedno z obyčejných jezírek, mezi kterými v potůčcích přetéká vroucí voda. Nicméně jeho menší příbuzný Stokkur se má stále čile k životu a v intervalech kolem pěti až deseti minut chrlí vodu do výše až deseti metrů. O deset kilometrů dál se pak nachází překrásný dvoustupňový vodopád Gullfoss a nebojíte-li se promočení, můžete vystoupat až na skalní výběžek, kolem něhož se stáčí.

Symbolem země je stále aktivní sopka Hekla, vysoká úctyhodných 1491 metrů, a pokud hodláte vylézt až k jejímu zasněženému vrcholu, zjistěte si raději předem její momentální vulkanickou aktivitu.

vodopád Aldeyjarfoss, Island
vodopád Aldeyjarfoss, Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Obdivuhodné jsou i islandské národní parky.  Rezervace, s nevyslovitelným názvem Jökulsárgljúfur, představuje kaňon řeky Jökulsá á Fjöllum, jež přetéká hned přes několik vodopádů. Slavný Dettifoss je se svými 44 metry vůbec největší v Evropě, za vidění ale stojí i ty menší jako Sellfoss či Hafragilfoss. Údolí Vesturdalur pak skýtá ty nejroztodivnější skalní útvary.

Za zmínku stojí i parky Skaftafell a Snaefellsness, které nabízí podobně intenzivní setkání s islandskou přírodou. Další ukázkou toho, že barevná krajina může být i s minimem flóry, představuje oblast Landmannalaugar. Fascinující výtvory sopečné činnosti zase ukazuje jezero Mývatn.

vulkanická aktivita má na Islandu mnoho podob
vulkanická aktivita má na Islandu mnoho podob | Foto: Isifa/Thinkstock

Island, odříznutý od okolního světa, však platí za jednu z poměrně drahých destinací a některé místní ceny nemile překvapí. Ani s letenkami příliš neušetříte, z Vídně se dá letět od deseti tisíc korun, nejlevnější let přímo z Prahy stojí téměř dvojnásobek. Letecké zájezdy i s ubytováním začínají kolem 27 000 korun na osobu, poznávací autobusové pak jsou cenově srovnatelné. Obvykle ale trvají podstatně déle, což je k objevování krás tamní přírody více než vhodné.

 

Právě se děje

Další zprávy