Island je drsný a chladný, ale příroda je fascinující

Adam Pešek
22. 6. 2011 15:30
Zdánlivě nehostinnný Island má možná nejvíce fascinující přírodu v Evropě
Island
Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Už anglický název ostrova Iceland naznačuje, že Island nebude správným místem pro teplou letní dovolenou. Specifické kouzlo drsného a chladného severského ostrova začínají objevovat turisté a za magickou přírodou s minimem zeleně, řadou sopek, ledovců, gejzírů, fjordů a termálních pramenů jich míří každoročně čím dál tím víc. K roku 2008 jich bylo přibližně půl milionu, přičemž vzhledem k sezoně trvající pouhé dva a půl měsíce a zdánlivě nehostinným podmínkám se nejedná o nikterak malé číslo. Ti nejšťastnější návštěvníci navíc můžou spatřit i pověstnou polární záři.

První, co z ostrova uvidíte, vás však může poněkud vyděsit. Mezinárodní letiště se nachází v Keflavíku na poloostrově Reykjanes a jakkoliv někomu kamenité lávové pustiny cestou do Reykjavíku mohou připadat působivé, budete si přát, aby zbytek země vypadal jinak.

Reykjavík, Island
Reykjavík, Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Hlavní město Reykjavík sice ve své aglomeraci soustřeďuje zhruba dvě třetiny populace a rozlohou se může klidně měřit s většinou známějších metropolí, nicméně již na první pohled takovou není. Město tvoří převážně jednopatrové domky, většina jich kolem sebe má dostatek prostoru a téměř všude roste nějaká zeleň, což vytváří pohodovou, skoro až rodinnou atmosféru. Severský duch je přítomný i v místní architektuře. Kostel Hallgrímskirkja, připomínající varhany, vás buď zaujme nebo bude odpuzovat a podobně na tom je i moderní vodní elektrárna Perlan.

kostel Hallgrímskirkja, Reykjavík, Island
kostel Hallgrímskirkja, Reykjavík, Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Island však dělají zajímavým především příroda a gejzíry. Ten nejznámější se jmenuje Geysir a jeho název vlastně dal světu slovo gejzír. Dnes už ale není aktivní a tváří se jako jedno z obyčejných jezírek, mezi kterými v potůčcích přetéká vroucí voda. Nicméně jeho menší příbuzný Stokkur se má stále čile k životu a v intervalech kolem pěti až deseti minut chrlí vodu do výše až deseti metrů. O deset kilometrů dál se pak nachází překrásný dvoustupňový vodopád Gullfoss a nebojíte-li se promočení, můžete vystoupat až na skalní výběžek, kolem něhož se stáčí.

Symbolem země je stále aktivní sopka Hekla, vysoká úctyhodných 1491 metrů, a pokud hodláte vylézt až k jejímu zasněženému vrcholu, zjistěte si raději předem její momentální vulkanickou aktivitu.

vodopád Aldeyjarfoss, Island
vodopád Aldeyjarfoss, Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Obdivuhodné jsou i islandské národní parky.  Rezervace, s nevyslovitelným názvem Jökulsárgljúfur, představuje kaňon řeky Jökulsá á Fjöllum, jež přetéká hned přes několik vodopádů. Slavný Dettifoss je se svými 44 metry vůbec největší v Evropě, za vidění ale stojí i ty menší jako Sellfoss či Hafragilfoss. Údolí Vesturdalur pak skýtá ty nejroztodivnější skalní útvary.

Za zmínku stojí i parky Skaftafell a Snaefellsness, které nabízí podobně intenzivní setkání s islandskou přírodou. Další ukázkou toho, že barevná krajina může být i s minimem flóry, představuje oblast Landmannalaugar. Fascinující výtvory sopečné činnosti zase ukazuje jezero Mývatn.

vulkanická aktivita má na Islandu mnoho podob
vulkanická aktivita má na Islandu mnoho podob | Foto: Isifa/Thinkstock

Island, odříznutý od okolního světa, však platí za jednu z poměrně drahých destinací a některé místní ceny nemile překvapí. Ani s letenkami příliš neušetříte, z Vídně se dá letět od deseti tisíc korun, nejlevnější let přímo z Prahy stojí téměř dvojnásobek. Letecké zájezdy i s ubytováním začínají kolem 27 000 korun na osobu, poznávací autobusové pak jsou cenově srovnatelné. Obvykle ale trvají podstatně déle, což je k objevování krás tamní přírody více než vhodné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rafaj odstoupí 1. prosince. Vláda schválila podmínky výběru nového předsedy ÚOHS

Vláda na pondělním zasedání odsouhlasila podmínky výběrového řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlavě státu minulý týden potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, že má zájem se výběrového řízení zúčastnit.

Ve výběrové komisi budou podle materiálů, které dnes předložil kabinetu jeho předseda, místopředsedkyně vládního Výboru pro personální nominace Yvona Charouzdová, ředitel Odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimil Fidler a státní tajemník ministerstva vnitra Josef Postránecký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy