Island je drsný a chladný, ale příroda je fascinující

Adam Pešek
22. 6. 2011 15:30
Zdánlivě nehostinnný Island má možná nejvíce fascinující přírodu v Evropě
Island
Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Už anglický název ostrova Iceland naznačuje, že Island nebude správným místem pro teplou letní dovolenou. Specifické kouzlo drsného a chladného severského ostrova začínají objevovat turisté a za magickou přírodou s minimem zeleně, řadou sopek, ledovců, gejzírů, fjordů a termálních pramenů jich míří každoročně čím dál tím víc. K roku 2008 jich bylo přibližně půl milionu, přičemž vzhledem k sezoně trvající pouhé dva a půl měsíce a zdánlivě nehostinným podmínkám se nejedná o nikterak malé číslo. Ti nejšťastnější návštěvníci navíc můžou spatřit i pověstnou polární záři.

První, co z ostrova uvidíte, vás však může poněkud vyděsit. Mezinárodní letiště se nachází v Keflavíku na poloostrově Reykjanes a jakkoliv někomu kamenité lávové pustiny cestou do Reykjavíku mohou připadat působivé, budete si přát, aby zbytek země vypadal jinak.

Reykjavík, Island
Reykjavík, Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Hlavní město Reykjavík sice ve své aglomeraci soustřeďuje zhruba dvě třetiny populace a rozlohou se může klidně měřit s většinou známějších metropolí, nicméně již na první pohled takovou není. Město tvoří převážně jednopatrové domky, většina jich kolem sebe má dostatek prostoru a téměř všude roste nějaká zeleň, což vytváří pohodovou, skoro až rodinnou atmosféru. Severský duch je přítomný i v místní architektuře. Kostel Hallgrímskirkja, připomínající varhany, vás buď zaujme nebo bude odpuzovat a podobně na tom je i moderní vodní elektrárna Perlan.

kostel Hallgrímskirkja, Reykjavík, Island
kostel Hallgrímskirkja, Reykjavík, Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Island však dělají zajímavým především příroda a gejzíry. Ten nejznámější se jmenuje Geysir a jeho název vlastně dal světu slovo gejzír. Dnes už ale není aktivní a tváří se jako jedno z obyčejných jezírek, mezi kterými v potůčcích přetéká vroucí voda. Nicméně jeho menší příbuzný Stokkur se má stále čile k životu a v intervalech kolem pěti až deseti minut chrlí vodu do výše až deseti metrů. O deset kilometrů dál se pak nachází překrásný dvoustupňový vodopád Gullfoss a nebojíte-li se promočení, můžete vystoupat až na skalní výběžek, kolem něhož se stáčí.

Symbolem země je stále aktivní sopka Hekla, vysoká úctyhodných 1491 metrů, a pokud hodláte vylézt až k jejímu zasněženému vrcholu, zjistěte si raději předem její momentální vulkanickou aktivitu.

vodopád Aldeyjarfoss, Island
vodopád Aldeyjarfoss, Island | Foto: Isifa/Thinkstock

Obdivuhodné jsou i islandské národní parky.  Rezervace, s nevyslovitelným názvem Jökulsárgljúfur, představuje kaňon řeky Jökulsá á Fjöllum, jež přetéká hned přes několik vodopádů. Slavný Dettifoss je se svými 44 metry vůbec největší v Evropě, za vidění ale stojí i ty menší jako Sellfoss či Hafragilfoss. Údolí Vesturdalur pak skýtá ty nejroztodivnější skalní útvary.

Za zmínku stojí i parky Skaftafell a Snaefellsness, které nabízí podobně intenzivní setkání s islandskou přírodou. Další ukázkou toho, že barevná krajina může být i s minimem flóry, představuje oblast Landmannalaugar. Fascinující výtvory sopečné činnosti zase ukazuje jezero Mývatn.

vulkanická aktivita má na Islandu mnoho podob
vulkanická aktivita má na Islandu mnoho podob | Foto: Isifa/Thinkstock

Island, odříznutý od okolního světa, však platí za jednu z poměrně drahých destinací a některé místní ceny nemile překvapí. Ani s letenkami příliš neušetříte, z Vídně se dá letět od deseti tisíc korun, nejlevnější let přímo z Prahy stojí téměř dvojnásobek. Letecké zájezdy i s ubytováním začínají kolem 27 000 korun na osobu, poznávací autobusové pak jsou cenově srovnatelné. Obvykle ale trvají podstatně déle, což je k objevování krás tamní přírody více než vhodné.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy