Na Galapágách objevili nový druh leguána

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
7. 1. 2009 12:20
Bizarní metrový ještěr je růžový
Ikona Galapág - leguáni
Ikona Galapág - leguáni | Foto: Reuters

Řím - Když Charles Darwin v roce 1835 zkoumal na Galapágách exotickou flóru a faunu, zapsal si do notesu, že zde žijí dva druhy suchozemských leguánů.

Své poznatky později zúročil v klíčovém díle evoluční biologie, v knize O původu druhů.

S leguány se ale mýlil - sopečné souostroví, součást jihoamerického Ekvádoru, neobývají dva, ale tři druhy těchto bizarních ještěrů.

Ten poslední se do vědeckých análů dostal až teď, o skoro 175 let později. V nejnovějším čísle časopisu Proceedings of National Academy of Sciences o něm informují vědci z Univerzity Tor Vergata v Římě.

Foto: Aktuálně.cz

"Je s podivem, že jsme objev takového rozsahu učinili až v 21. století," řekl Washington Tapia, vědec z galapážského národního parku.

Suchozemští leguáni s nezvyklou růžovou barvou žijí na jednom jediném ostově Galapág - na Isabele, v okolí 1707 metrů vysoké sopky Wolf. Obývají území o rozloze pouhých několika kilometrů čtverečních. 

"Jde o velmi malou populaci," uvedla vedoucí vědeckého týmu, bioložka Gabriele Gentileová. Růžových leguánů je na ostrově méně než stovka, a jsou tedy bezprostředně ohroženi vyhynutím. 

Na Galapágách žijí kromě leguánů i další unikátní živočišné druhy, například koráli.
Na Galapágách žijí kromě leguánů i další unikátní živočišné druhy, například koráli. | Foto: International Union for Conservation of Nature and Natural Resources

Ochránci přírody z národního parku si jich poprvé všimli v roce 1986. Nikoho ale tehdy nenapadlo, že růžoví ještěři mají zcela jinou genetickou výbavu, než jejich jinak zbarvení příbuzní.

A že jsou ze všech druhů leguánů na Galapágách nejstarší.

Podrobněji je začal studovat až mezinárodní tým vědců v čele s Gentileovou. Kvůli atypickému zbarvení je pojmenovali rosada (španělsky růžová).

Vědecký název ale zvířata zatím nemají.

Cesty leguánů rosada a mnohem známějších leguánů galapážských se podle badatelů rozdělily před zhruba 5,7 miliony let. Tedy dříve, než vznikl jejich současný domov, vulkán Wolf.

A právě to je teď pro vědce největší záhadou.

Foto: Martina Běhounková

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy