Na Galapágách objevili nový druh leguána

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
7. 1. 2009 12:20
Bizarní metrový ještěr je růžový
Ikona Galapág - leguáni
Ikona Galapág - leguáni | Foto: Reuters

Řím - Když Charles Darwin v roce 1835 zkoumal na Galapágách exotickou flóru a faunu, zapsal si do notesu, že zde žijí dva druhy suchozemských leguánů.

Své poznatky později zúročil v klíčovém díle evoluční biologie, v knize O původu druhů.

S leguány se ale mýlil - sopečné souostroví, součást jihoamerického Ekvádoru, neobývají dva, ale tři druhy těchto bizarních ještěrů.

Ten poslední se do vědeckých análů dostal až teď, o skoro 175 let později. V nejnovějším čísle časopisu Proceedings of National Academy of Sciences o něm informují vědci z Univerzity Tor Vergata v Římě.

Foto: Aktuálně.cz

"Je s podivem, že jsme objev takového rozsahu učinili až v 21. století," řekl Washington Tapia, vědec z galapážského národního parku.

Suchozemští leguáni s nezvyklou růžovou barvou žijí na jednom jediném ostově Galapág - na Isabele, v okolí 1707 metrů vysoké sopky Wolf. Obývají území o rozloze pouhých několika kilometrů čtverečních. 

"Jde o velmi malou populaci," uvedla vedoucí vědeckého týmu, bioložka Gabriele Gentileová. Růžových leguánů je na ostrově méně než stovka, a jsou tedy bezprostředně ohroženi vyhynutím. 

Na Galapágách žijí kromě leguánů i další unikátní živočišné druhy, například koráli.
Na Galapágách žijí kromě leguánů i další unikátní živočišné druhy, například koráli. | Foto: International Union for Conservation of Nature and Natural Resources

Ochránci přírody z národního parku si jich poprvé všimli v roce 1986. Nikoho ale tehdy nenapadlo, že růžoví ještěři mají zcela jinou genetickou výbavu, než jejich jinak zbarvení příbuzní.

A že jsou ze všech druhů leguánů na Galapágách nejstarší.

Podrobněji je začal studovat až mezinárodní tým vědců v čele s Gentileovou. Kvůli atypickému zbarvení je pojmenovali rosada (španělsky růžová).

Vědecký název ale zvířata zatím nemají.

Cesty leguánů rosada a mnohem známějších leguánů galapážských se podle badatelů rozdělily před zhruba 5,7 miliony let. Tedy dříve, než vznikl jejich současný domov, vulkán Wolf.

A právě to je teď pro vědce největší záhadou.

Foto: Martina Běhounková

 

Právě se děje

před 56 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy