Vědci chtějí vrátit světu vyhynulou želvu z Galapág

Vanda Králová, vk
24. 9. 2008 9:27
Želvu sloní půjde "oživit" křížením s příbuzným druhem
Suchozemská příbuzná této želvy, želva sloní, spatří znovu světlo světa
Suchozemská příbuzná této želvy, želva sloní, spatří znovu světlo světa | Foto: Reuters

Puerto Baquerizo Moreno - Vědci věří, že dokážou křížením znovu "oživit" vyhynulou želvu ze souostroví Galapágy.

Podle výzkumu prezentovaného ve vědeckém časopise Jednání národní akademie věd a citovaného serverem BBC News vědci objevili želvy příbuzné druhu Geochelone elephantopus čili želvy sloní.

Křížením těchto žijících želv chtějí vědci znovu vytvořit vyhynulý druh. Podle odhadů to bude trvat asi sto let.

Znal je už Charles Darwin

Různé druhy želv na Galapážských ostrovech jsou jedním z důkazů, které použil Charles Darwin při tvoření své teorie evoluce.

Z patnácti druhů želv, které na Galapágách žily, již čtyři vyhynuly. Želva sloní méně než dvacet let poté, co Darwin ostrovy navštívil.

Souostroví Galapág obývají velmi blízce příbuzné druhy, což je na světě ojedinělé.

Podle Giselly Cacconové z americké Yaleovy univerzity v New Havenu jsou k vytvoření nového druhu potřeba tři nebo čtyři generace.

Charles Darwin
Charles Darwin | Foto: Aktuálně.cz

„Teoreticky je to možné a myslím si, že je docela vzrušující oživit geonom, o kterém jsme si mysleli, že je navždy ztracen," dodala pro BBC News.

Doktorka Cacconová věří, že tímto způsobem může být do přírody vráceno až 250 tisíc želv.

Přišly z Jižní Ameriky

Když Charles Darwin navštívil Galapágy v roce 1835, poznamenal si, že mnohé z ostrovů jsou domovem obrovských želv, které přestože měly shodné znaky, byly ostrov od ostrova odlišné.

Později nabyl Darwin přesvědčení, že zvířata se dostala na Galapágy z jihoamerického kontinentu, kde našel podobné druhy. Věřil, že stejně jako ostatní skupiny zvířat se želvy objevily na ostrově, vytvořily si relativně izolovanou existenci a populace na různých ostrovech se pak vyvíjely odděleně.

Čtěte také: Vatikán se usmířil s Darwinem, omluva ale nebude

Darwin mimo jiné zjistil, že některé ostrovy se staly obětí nájezdů lovců velryb, kteří želvy odváželi a používali na svých lodích jako živé masové konzervy. Příkladem takového ostrova je Floreana, odkud zmizela právě želva sloní.

Největší ostrov Isabela tolik vypleněn nebyl. V okolí jedné z jeho sopek vědci našli skupinu zvířat, která nebyla místním želvám podobná.

Genetické analýzy ukázaly, že jsou blízce příbuzné linii želv z ostrova Floreana.

Želva přes palubu

Pravděpodobné vysvětlení je, že někdy posádky velrybářských lodí zjistily, že z ostrova odnesly více želv než potřebovaly, a tak byla nadbytečná zvířata cestou zpět skrze souostroví odhozena přes palubu zpět do mělké vody. 

Tímto způsobem se některé z želv z ostrova Floreana mohly dostat na ostrov Isabela, kde se jejich geny velmi pomalu smísily s DNA místních želv.

Výzkumný tým Yaleovy univerzity v současnosti plánuje důkladnější výzkum oblasti okolo sopky Wolf of Isabela. Má najít více jedinců, kteří nesou geny želv sloních.

„Poté vybereme jedince, kteří nás budou zajímat, a analyzujeme jejich genotyp," řekla doktorka Cacconová pro BBC News.

Ale dlouhé intervaly mezi generacemi znamenají, že dokonce i když se podaří projekt začít, nepřinese v blízké době žádné výsledky. Ty bude možné měřit třeba až za sto let.

Čtěte také: Popletené želvy. Místo do moře zamířily do restaurace

 

Právě se děje

Další zprávy