Na sociální síti YouTube se začátkem roku začal šířit nebezpečný nešvar. Lidé se zapojují do takzvané Tide Pod Challenge - výzvy, při které mají za úkol kousat do kapslí s pracím gelem. Britský deník The Telegraph upozornil na to, že některá videa měla až sto tisíc zhlédnutí, než byla z webu smazána.
Zdravotníci zdůrazňují, že pojídaní pracího gelu je životu nebezpečné a nikdo by to neměl zkoušet. Varovali, že kapsle s pracím prostředkem obsahuje "vysoce koncentrovanou toxickou náplň", která může způsobit zvracení, průjem a v nejhorších případech také dýchací obtíže.
Y’all ever just get the urge to eat a tide pod? pic.twitter.com/9vy49VdG7U
— ursula 🖤 (@xangirI) December 31, 2017
Počet případů požití nebezpečné látky podle Americké asociace pro kontrolu jedů (American Association of Poison Control Centers) v posledních dvou týdnech v USA výrazně vzrostl.
Americké organizace spustily na sociálních sítích osvětu
"Myslím, že touží po tom, získat 'lajky', být vidět na sociálních sítích. Co takhle vymyslet nějakou pozitivní výzvu? Něco, co vás nezabije nebo způsobí trvalé poškození," uvedl pro televizi CBC News kapitán hasičů Garth Schumacher z Wisconsinu.
Americké organizace již spustily osvětu na sociálních sítích. Některá videa ukazující kousání, žvýkání a dokonce pojídání gelu byla z YouTube již stažena.
Mluvčí společnosti Procter & Gamble uvedl, že s kapslemi by si lidé "za žádnou cenu neměli hrát, ani pokud je to myšleno jako vtip". Dodal také, že spolupracují s provozovateli sociálních sítí, aby se výzva nešířila dál.
What should Tide PODs be used for? DOING LAUNDRY. Nothing else.
— Tide (@tide) January 12, 2018
Eating a Tide POD is a BAD IDEA, and we asked our friend @robgronkowski to help explain. pic.twitter.com/0JnFdhnsWZ
První video bylo zveřejněno v roce 2014
Přestože lze na YouTube stále najít některá videa šířící tuto výzvu, přibývají také ta, která od požívání kapslí odrazují. TechCrunch zdůraznil, že YouTube se v posledních měsících snaží o striktnější dodržování svých pravidel, aby nepodporoval šíření nenávistného a škodlivého obsahu na internetu.
První zmínka o Tide Pod Challenge se na YouTube podle The Telegraph objevila v roce 2014. V březnu 2017 zveřejnili autoři kanálu CollegeHumor video s názvem "Nejezte prací kapsle", které mělo více než tři miliony zhlédnutí.
Za uplynulých šest let bylo v této souvislosti zaznamenáno ve Spojených státech amerických osm úmrtí, mezi nimi byly podle britského deníku i dvě děti.