Na Sumatře objevili nový druh orangutana. Na světě jich je jenom osm stovek

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2017 7:20
V nepřístupných horských oblastech na severu ostrova Sumatra byl objeven nový druh orangutana. Takzvaný tapanulijský orangutan žil na ostrově v izolaci zhruba 10 000 až 20 000 let, tvrdí vědci. O jeho výskytu v regionu se vědělo už od roku 1997, odborníci ho však za další druh doposud nepovažovali.
Orangutan, ilustrační foto
Orangutan, ilustrační foto | Foto: International Animal Rescue

Jakarta - Nový druh orangutana objevili vědci v nepřístupných horských oblastech na severu ostrova Sumatra. Zvíře se odlišuje mimo jiné tvarem lebky a zubů, geny i způsobem, jakým samci vydávají zvuky, napsala agentura Reuters. Celkem je na světě zhruba 800 exemplářů tohoto druhu orangutana, což z něj činí nejohroženější druh opic na světě.

"Rozdíly (mezi druhy orangutana) jsou nepatrné a prostým okem je téměř nelze rozeznat," uvedl profesor Michael Kruetzen z univerzity v Curychu. Odborníci doposud rozlišovali dva druhy orangutana - sumaterského a bornejského.

Nový takzvaný tapanulijský orangutan (Pongo tapanuliensis) žil na ostrově v izolaci zhruba 10 000 až 20 000 let, tvrdí vědci. O jeho výskytu v regionu se přitom vědělo už od roku 1997, odborníci ho však za další druh doposud nepovažovali.

Zvíře nyní ohrožuje především kácení lesů, v regionu navíc plánují postavit vodní elektrárnu. Vědci se proto snaží oblast uzavřít.

Orangutani žijí ve volné přírodě jen na ostrovech Sumatra a Borneo a patří mezi kriticky ohrožené druhy.

 

Právě se děje

Další zprávy