Holašovice navštěvovalo v letech před pandemií ročně 70 tisíc turistů a jsou zapsané na seznamu UNESCO díky lidové architektuře. Jsou tu domy z let 1840 až 1880 ve stylu jihočeského selského baroka, v jednom z nich je i dochovaná černá kuchyně. Ve vsi, která je součástí obce Jankov, žije přibližně 150 lidí.
"Jsem hrdý na to, v jak nízkém počtu dokáže organizační tým tuto akci připravit. Jedná se o jednu ze tří velkých událostí, které zde máme. A na poměry tak malé obce je to zcela unikátní," řekl starosta Jan Jílek. Kromě Selských slavností se v Holašovicích tradičně koná slavnost slunovratu a keltská ohňová noc a také představení Prodaná nevěsta, kterou hraje na návsi soubor Jihočeského divadla.
Je to málo
"Byli bychom rádi, kdyby návštěvnost dosáhla vyšších čísel, protože to děláme hlavně kvůli lidem. Ale bohužel pořád se nemůžeme dostat na tu úroveň před koronavirovou pandemií a zřejmě se v tom letos projevuje i současná ekonomická situace, kdy lidé více šetří," uvedl starosta. Před vypuknutím covidu-19 Selské slavnosti za tři dny navštívilo až 15 tisíc lidí. Celodenní vstupné pro dospělého stálo letos 250 korun, což je stejně jako loni.
Jílek uvedl, že v posledních letech je také složité sehnat dostatečný počet řemeslníků, kteří se chtějí v Holašovicích představit. "Před koronavirem se nabízelo třeba 350 zájemců a my jsme z nich museli vybírat, abychom se dostali na přibližně 230 řemeslníků. A v posledních letech, když to řeknu trošku s nadsázkou, tak je musíme přemlouvat, abychom se k těm dvěma stovkám dostali," řekl starosta.