Na londýnské burze byla vydražena plíseň za 372 tisíc korun. Patřila vynálezci penicilinu Flemingovi

Magazín Magazín
7. 3. 2017 9:00
Devadesát let stará suchá plíseň byla vydražena zakonzervovaná ve skleněné krabičce. Podobných exemplářů však existuje několik, jako dárek jej od Fleminga dostal papež, Winston Churchill i Marlene Dietrichová. Ne všichni byli z Flemingova dárku nadšeni a někteří z nich jej dokonce dostali vícekrát, například manžel Královny Alžběty, princ Filip.
Plíseň Alexandra Fleminga.
Plíseň Alexandra Fleminga. | Foto: ČTK

Kolik byste byli ochotni zaplatit za kus suché plísně? Neznámý kupec jej minulý týden v Londýně vydražil za 11 875 liber, což je v přepočtu téměř 372 tisíc korun, uvedla agentura AP. Plíseň totiž není jen tak ledajaká, patřila Alexandrovi Flemingovi, vynálezci penicilinu.

Téměř devadesátiletá hmota z Flemingovy laboratoře je zakonzervovaná v kulaté skleněné krabičce, která nese nápis samotného vědce: "plíseň, která jako první vyrobila penicilin". Tento exemplář je však jedním z mnoha.

Fleming, rozený Skot, jehož vynález antibiotik dodnes zachránil miliony lidí po celém světě, pravděpodobně vytvořil několik desítek takovýchto suvenýrů z původního vzorku houby.

Kousek plísně dostal papež, Winston Churchill i Marlene Dietrichová

Podle Matthewa Haleyho, ředitele knih a rukopisů v aukčním domě Bonham, poslal Fleming vzorky hodnostářům a lidem z vědeckého světa "jako nějaké svaté relikvie". Některé z nich získali papež Pius XII., Winston Churchill a Marlene Dietrichová. Haley tvrdí, že šlo o snahu stvrdit Flemingovo dědictví jako objevitele penicilinu v roce 1928.

Kevin Brown, archivář v Muzeu laboratoře Alexandra Fleminga, uvedl, že ne všichni byli z Flemingova dárku nadšeni a někteří z nich jej dokonce dostali vícekrát, například manžel Královny Alžběty, princ Filip. "Pokaždé když se setkal s Flemingem, dostal další," poznamenal Brown.

Před objevem penicilinu byly infekce jako zápal plic a revmatické horečky téměř smrtelné. "Když se penicilin stal dostupným, říkalo se mu zázračný lék. Jeho objev započal novou éru medicíny," sdělil Brown.

Za objev mohla náhoda

V některých ohledech byl objev penicilinu náhodný. Když se totiž Fleming vrátil po pobytu na svém venkovském sídle zpět do stísněné laboratoře, našel v rozdělaném experimentu rostoucí plíseň. Jedna z Petriho misek byla plná bakterií s výjimkou oblasti, ve které bujela plíseň.

Později přišel na to, že plíseň - vzácný kmen penicilinu - zabila bakterie kolem. "Fleming si všiml něčeho, co ostatním uniklo, a v penicilinu objevil léčebný potenciál," řekl agentuře AP archivář Brown.

Vědci z Oxfordské univerzity penicilin dále vyvíjeli a jeho produkce rostla. Za izolaci penicilinu a průmyslovou výrobu se zasloužili německý biochemik Ernst Boris Chain a australský patolog Howard Walter Florey. Fleming, Chain a Florey získali za svůj objev v roce 1945 Nobelovu cenu za medicínu.

Alexandr Fleming zemřel v březnu 1955 na infarkt.

 

Právě se děje

před 18 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy