Harvardská univerzita ocenila Rihannu za její filantropické aktivity a boj proti rakovině

Magazín Magazín
2. 3. 2017 11:22
Zpěvačka získala ocenění za zlepšení podmínek léčby rakoviny na rodném Barbadosu a za založení nadace pro karibské studenty.
Zpěvačka Rihanna přebírá ocenění Harvardské univerzity za filantropii.
Zpěvačka Rihanna přebírá ocenění Harvardské univerzity za filantropii. | Foto: ČTK

Americká zpěvačka Rihanna převzala tento týden cenu Harvardské univerzity pro filantropa roku 2017. Ocenění získala za zlepšení léčby rakoviny na karibském Barbadosu, kde se narodila, a dále za založení stipendijního programu pro karibské studenty, kteří navštěvují vysoké školy ve Spojených státech, uvedl server RollingStone.

Ředitel Harvardské nadace Allen Counter vyzdvihl zpěvaččino úsilí v obou aktivitách. "Rihanna nechala postavit centrum pro onkologii a nukleární medicínu - pro diagnostiku a léčbu rakoviny prsu v Nemocnici královny Alžběty v Bridgetownu na Barbadosu," odůvodnil Counter.

"Založila také stipendijní program Clara and Lionel Foundation pro studenty z karibských zemí, kteří navštěvují vysokou školu v USA. A podporuje projekt globálního partnerství pro vzdělávání a globální občanství. Tato několikaletá kampaň poskytuje dětem přístup ke vzdělání ve více než 60 rozvojových zemích, přičemž přednost mají dívky a ti, kteří se nemohou ke vzdělání dostat," dodal.

Tak jsem to dotáhla na Harvard

Cenu převzala Rihanna v univerzitním Sanderově divadle. "Tak jsem to dotáhla na Harvard," začala svou řeč vtipem. "Nikdy v životě by mě to nenapadlo, ale je to skvělý pocit," řekla autorka popových hitů.

Připomněla také, že jako dítě viděla v televizi reklamu, která nabádala diváky, aby darovali 25 centů na pomoc dětem. "Řekla jsem si: Až vyrostu a zbohatnu, budu zachraňovat děti po celém světě," uvedla zpěvačka.

Kromě toho ve své řeči uctila lidi, kteří jí inspirovali ve filantropických aktivitách, např. dívka, která v šesti letech zemřela na leukémii, a zpěvaččina babička bojující s rakovinou. To všechno stálo za založením nadace Clara Lionel Foundation v roce 2012.

Pomoc jedné osobě

"Všechno, co musíte udělat, je pomoci jedné osobě a neočekávat nic na oplátku. To je pro mě dobročinnost. Lidem se to zdá příliš těžké. Ale pravdou je - a to ta malá holčička sledující reklamu nevěděla -, že nemusíte být bohatí, abyste někomu pomohli. Nemusíte být slavní. A nemusíte mít vysokoškolské vzdělání," prohlásila Rihanna.

Na konci své řeči vyzvala přítomné, aby začali také pomáhat jakýmkoliv způsobem alespoň jedné osobě.

Rihanna není první celebritou, která harvardskou cenu získala. V roce 2011 ji obdržel Lionel Richie. Mezi další držitele patří generální tajemník OSN Kofi Annan, tenisová hvězda Arthur Ash či herec James Earl Jones. V loňském roce byla oceněna držitelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij.

 

Právě se děje

před 45 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 1 hodinou

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy