Harvardská univerzita ocenila Rihannu za její filantropické aktivity a boj proti rakovině

Magazín Magazín
2. 3. 2017 11:22
Zpěvačka získala ocenění za zlepšení podmínek léčby rakoviny na rodném Barbadosu a za založení nadace pro karibské studenty.
Zpěvačka Rihanna přebírá ocenění Harvardské univerzity za filantropii.
Zpěvačka Rihanna přebírá ocenění Harvardské univerzity za filantropii. | Foto: ČTK

Americká zpěvačka Rihanna převzala tento týden cenu Harvardské univerzity pro filantropa roku 2017. Ocenění získala za zlepšení léčby rakoviny na karibském Barbadosu, kde se narodila, a dále za založení stipendijního programu pro karibské studenty, kteří navštěvují vysoké školy ve Spojených státech, uvedl server RollingStone.

Ředitel Harvardské nadace Allen Counter vyzdvihl zpěvaččino úsilí v obou aktivitách. "Rihanna nechala postavit centrum pro onkologii a nukleární medicínu - pro diagnostiku a léčbu rakoviny prsu v Nemocnici královny Alžběty v Bridgetownu na Barbadosu," odůvodnil Counter.

"Založila také stipendijní program Clara and Lionel Foundation pro studenty z karibských zemí, kteří navštěvují vysokou školu v USA. A podporuje projekt globálního partnerství pro vzdělávání a globální občanství. Tato několikaletá kampaň poskytuje dětem přístup ke vzdělání ve více než 60 rozvojových zemích, přičemž přednost mají dívky a ti, kteří se nemohou ke vzdělání dostat," dodal.

Tak jsem to dotáhla na Harvard

Cenu převzala Rihanna v univerzitním Sanderově divadle. "Tak jsem to dotáhla na Harvard," začala svou řeč vtipem. "Nikdy v životě by mě to nenapadlo, ale je to skvělý pocit," řekla autorka popových hitů.

Připomněla také, že jako dítě viděla v televizi reklamu, která nabádala diváky, aby darovali 25 centů na pomoc dětem. "Řekla jsem si: Až vyrostu a zbohatnu, budu zachraňovat děti po celém světě," uvedla zpěvačka.

Kromě toho ve své řeči uctila lidi, kteří jí inspirovali ve filantropických aktivitách, např. dívka, která v šesti letech zemřela na leukémii, a zpěvaččina babička bojující s rakovinou. To všechno stálo za založením nadace Clara Lionel Foundation v roce 2012.

Pomoc jedné osobě

"Všechno, co musíte udělat, je pomoci jedné osobě a neočekávat nic na oplátku. To je pro mě dobročinnost. Lidem se to zdá příliš těžké. Ale pravdou je - a to ta malá holčička sledující reklamu nevěděla -, že nemusíte být bohatí, abyste někomu pomohli. Nemusíte být slavní. A nemusíte mít vysokoškolské vzdělání," prohlásila Rihanna.

Na konci své řeči vyzvala přítomné, aby začali také pomáhat jakýmkoliv způsobem alespoň jedné osobě.

Rihanna není první celebritou, která harvardskou cenu získala. V roce 2011 ji obdržel Lionel Richie. Mezi další držitele patří generální tajemník OSN Kofi Annan, tenisová hvězda Arthur Ash či herec James Earl Jones. V loňském roce byla oceněna držitelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy