reklama
 
 

Surfaři se už nemusí bát žraloků. Můžou je sledovat v aplikaci, predátoři mají i účty na Twitteru

16. 2. 2017
Skupina vědců z USA vyvinula nástroj, který sleduje pohyb žraloků bílých a tygřích ve světových oceánech. Pomáhá nejen chránit lidi před napadením, ale slouží také vědeckým a vzdělávacím účelům.
Doporučujeme

Surfaři si mohou oddechnout. Nebezpečné žraloky bílé či tygří totiž nyní mohou sledovat v aplikaci OCEARCH Global Shark Tracker.

Tato chytrá pomůcka amerických vědců umožňuje sledovat nejen pohyb označkovaných žraloků ve světových oceánech v reálném čase, ale také zjistit jejich pohlaví, délku či váhu.

Instagram ocearch: #Whiteshark pups Manhattan and Hudson both pinged near the #OuterBanks of #NorthCarolina! We've learned a lot about the adult #sharks in recent years, but the #pups are still a complete mystery. The pings we receive from the white shark pups are defining the range of their #nursery. Track #Manhattan and #Hudson by downloading the #free Global Shark Tracker #app in the iTunes Store and Google Play store. @costasunglasses @yeti Pic by @robertsnowphoto

Žraločí Twitter či tričko

A jak to funguje? V momentě, kdy hladinu oceánu zčeří žraločí ploutev, vyšle sledovací zařízení signál satelitu, který tak zaktualizuje jeho polohu.

Jak píše český server CzechCrunch, někteří žraloci mají i vlastní účet na Twitteru. Zájemci si dokonce můžou koupit i tričko se svým oblíbeným žralokem.

Instagram ocearch: We have 3 more days on the #water to find our next Mary Lee! We have been grinding for 16 days. Send us luck so we can make it happen for #Jacksonville and the #science team. Get your own Mary Lee #tee from @costasunglasses by checking out the #linkinbio! #ExpeditionJAX @yeti @safeboats @yamahaoutboards @ringpowercat @uofnorthflorida @floridaatlantic @woodshole_ocean @motemarinelab @sharkscience @georgiaaquarium

Aplikace však neslouží primárně surfařům, ale především vědcům pro vzdělávací účely. Zakladatel Chris Fischer vede výzkum těchto oceánských dravců od roku 2007.

Zvýšení zájmu o přírodovědné obory

Jeho cílem je ve spolupráci s dalšími vědci shromáždit a zpřístupnit data, která povedou ke zlepšení vzdělávacích programů a zvýšení zájmu dětí o přírodovědné obory.

Tým OCEARCH jednotlivé zachycené žraloky značkuje podle amerických standardů IACUC (Institutional Animal Care and Use Committee). Tato metoda podle vědců nezpůsobuje žralokům větší nepříjemnosti.

autor: Magazín

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama