Muž s alzheimerem zapomněl, že se oženil se svou manželkou, a požádal ji o ruku znova

Magazín Magazín
29. 6. 2021 9:33
Peter Marshall se jednoho loňského zimního večera tulil ke své manželce Lise u televize a při romantické scéně ji požádal o ruku. Před třemi lety mu totiž lékaři diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, takže si nepamatoval, že si svou ženu už jednou vzal. Lise však udělalo radost, že se do ní její muž zamiloval podruhé.
Peter Marshall
Peter Marshall | Foto: Profimedia.cz

Když šestapadesátiletému Američanovi před třemi lety lékaři diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, začal rychle ztrácet paměť. Postupně si přestal vybavovat, kde se se svou manželkou seznámil, kdy si dali první pusu, a jednoho dne už si nepamatoval ani na svou svatbu. O příběhu Petera Marshalla napsal zpravodajský web stanice CNN.

"Peterova nemoc mi láme srdce. Samozřejmě se snažíme vytvářet nové společné vzpomínky, ale občas mi to ujede. Vybavím si nějaký zážitek, zeptám se na něj manžela a zjistím, že si věci, co jsme spolu zažili před lety, vůbec nepamatuje," přiblížila Lisa Marshallová.

Se svým mužem se poznala před dvanácti lety, kdy žili oba s jinými partnery a bydleli v sousedních domech ve městě Harrisburg v Pensylvánii. Z Petera a Lisy se stali blízcí přátelé, a když se po nějaké době oba rozváděli, zkusili spolu zajít na rande. Dnes spolu už osm let mají šťastné manželství, které překazila až mužova nemoc.

Začalo to nevinně. Peter si občas zapomněl vzít klíče, pak doma nechával peněženku a nakonec mu dělalo problém nacházet správná slova nebo dát dohromady smysluplnou větu. Lisa to nejdřív považovala jen za projevy stáří. "Bylo to naše malé tajemství, které jsem se snažila přehlížet. Když si ale problému začali všímat už i kamarádi a příbuzní, připustila jsem si, že je něco špatně," popsala Lisa.

V prosinci loňského roku se manželé Marshallovi dívali na televizní seriál New Girl a zrovna přišla na řadu epizoda s romantickou svatební scénou. Lisu to v tu chvíli rozbrečelo, Peter si jejích slz všiml, rozesmál se a navrhl jí, ať něco podobného udělají taky. "Zeptala jsem se ho, co tím myslí, a on mi s úsměvem od ucha k uchu řekl, abychom se vzali," vylíčila Lisa nezvyklou žádost o ruku.

"Bylo to tak dojemné. Peter se do mě zamiloval hned dvakrát. Cítím se poctěná jako nějaká princezna nebo jako Popelka. Jsem nejšťastnější žena na světě," vyzdvihla Lisa. Když se s druhou žádostí o ruku svěřila svým dětem, navrhly jí, aby si pár mezi sebou alespoň obnovil manželské sliby, když už je jednou sezdaný.

Protože si Lisa nechtěla nechat ujít příležitost na další krásnou vzpomínku společně strávených let, rozhodla se obřad uspořádat. Manželé Marshallovi se tak 26. dubna vrátili k oltáři. "Nedělala jsem si žádná velká očekávání, choroba je totiž dost nepředvídatelná. Peter byl ale nakonec celý den mimořádně bystrý a duchapřítomný. Řekl mi, že mě miluje, a to je všechno, co jsem potřebovala slyšet," dodala Lisa.

Mohlo by vás zajímat: Pomůže objev českých vědců lidem s Alzheimerovou chorobou?

Alzheimer ja tak složitá a komplexní nemoc, že jeden lék, který by ji vyléčil, nebude existovat nikdy. Spíš to bude kombinace léků, které budou zasahovat na několika úrovních, říká lékař Aleš Bartoš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy