Dílo představuje skleněná schránka o dvou komorách. V jedné části se líhnou mouchy. Ty jsou do druhé poloviny boxu vábeny umělým světlem, které je při kontaktu spálí. "Životní cyklus v krabici," popisuje proces Damien Hirst. Kus byl původně vystaven spolu s podobným dílem Tisíc let na londýnské výstavě v roce 1990. V tomto případě byla pod lapačem much ještě uťatá hlava krávy, upozorňuje server ArtReview.
"Zabíjení zvířat nemá s uměním nic společného, je to jen ukázka arogance lidí, kteří se kvůli svým zájmům nezastaví před ničím," uvedla organizace PETA v prohlášení pro německý týdeník Der Spiegel. Podle německého zákona na ochranu zvířat je zakázáno způsobovat bolest nebo ubližovat zvířatům bez "rozumného důvodu".
"Sdílíme myšlenku ochránců zvířat, že zvířata nemají sloužit k naší zábavě a vykořisťování," uvedl v prohlášení generální ředitel muzea Otmar Böhmer. Muzeum již kontaktovalo umělce a jeho zástupce, aby objasnili, zda by místo současné verze mohlo být dílo prezentováno pouze s umělými mouchami. Pokud ne, nebude již možné instalaci v Německu vystavovat.
"Nevěděli jsme, že se much týká zákon na ochranu zvířat," uvedl ředitel muzea Andreas Beitin.
Damien Hirst s těly zvířat pracuje opakovaně. Svá díla skládal z motýlů, vystavoval také těla krávy, ovce nebo žraloka naložená ve formaldehydu.