Nebinární (nepovažuje se ani za ženu, ani za muže, pozn. red.) 26letá modelka a umělkyně Ayesha Tan-Jones se na módním mole, které suploval pojízdný pás, objevila v bílém overalu. Na rozdíl od ostatních modelek však neměla ruce podél těla, ale zvedla je, aby si návštěvníci módní přehlídky mohli na jejích dlaních přečíst tichý protest.
Později na svém Instagramu vysvětlila, že svěrací kazajky jsou symbolem krutých časů medicíny, kdy psychické nemoci byly přehlíženy a "lidem byly odebírány práva a svoboda, zatímco byli mučeni a týráni v institucích".
Tan-Jones k tomu dodala, že vystavování modelů připomínajících svěrací kazajky, a ještě k tomu na pojízdném páse, jsou vyjádřením nevkusu. Část svého výdělku z přehlídky proto společně s dalšími modelkami hodlají věnovat na charity pomáhající psychicky nemocným.
Dodala, že se ona sama, stejně jako její příbuzní a blízcí vyrovnávají s řadou psychických potíží, a proto jí předváděná kolekce přišla necitlivá.
Zástupci italského módního domu Gucci se však brání s tím, že modely měly být protikladem zářivě barevné kolekce pro sezonu jaro/léto 2020 a nebudou prodejné. Hlavní návrhář domu Alessandro Michele po přehlídce řekl, že cílem bylo evokovat, jak Gucci dokáže vyvést lidi z konformnosti ke svobodě a kreativitě.
Tan-Jones uvedla, že nebyla jedinou modelkou, která s oblečením nesouhlasila, jako jediná však protestovala veřejně.
Tichý protest v Miláně přichází jen dva měsíce poté, co značka najala šéfku pro diverzitu Renée Tiradovou, k čemuž ji dohnaly dva letošní incidenty s nevhodnými kusy oblečení. Jedním z nich byl například sikhský turban, proti kterému se ohradila americká koalice sdružující stoupence tohoto náboženství.