Michelinský kuchař musel kvůli koronaviru zavřít restauraci, teď vaří bezdomovcům

Reuters Magazín Reuters, Magazín
20. 4. 2020 11:11
Belgický michelinský kuchař Lionel Rigolet kvůli vládním nařízením musel uzavřít svou restauraci Comme Chez Soi, od půlky března proto každý čtvrtek vaří a servíruje jídlo stovce lidí bez domova. Přidal se tak k řadě dalších evropských kuchařů.
Lionel Rigolet, Comme Chez Soi
Lionel Rigolet, Comme Chez Soi | Foto: Reuters

Zatímco jedna z nejstarších a nejprestižnějších belgických restaurací Comme Chez Soi zůstává pro zákazníky zavřená, Lionel Rigolet ve vaření pokračuje. Místo menu za dvě stovky eur však držitel dvou michelinských hvězd připravuje každý čtvrtek jídlo pro zhruba stovku lidí bez domova.

Lionel Rigolet, Comme Chez Soi
Lionel Rigolet, Comme Chez Soi | Foto: Reuters

Místo mořského jazyka, humra nebo lanýžů však chystá vydatné boloňské špagety. "Pokud můžu předávat dál radost z jídla i lidem bez domova, budu to dělat rád," sdělil agentuře Reuters. 

Rigoletovo jídlo potěšila například Abdoulaye Koulibalyho, původem z Mali, který žije v bruselských ulicích již dva roky. "Je to velmi dobré, čisté, chutná mi to," uvedl. 

Lionela Rigoleta a jeho ženu Laurence Wynantsovou, která je manažerkou podniku, oslovila v březnu místní charitativní organizace.

Michelinský šéfkuchař uvedl, že pomohl rád, když se dozvěděl, že karanténa odstřihla lidi bez domova od možnosti sníst alespoň jednou denně pořádné jídlo v bistru nebo supermarketech. 

"Řekli jsme si, že taky můžeme pomoci. Všichni myslíme na nemocné nebo zdravotníky, ale jsou tady i ti, co musí zůstávat celé dny na ulicích," uvedla Wynantsová, jejíž pradědeček slavnou bruselskou restauraci založil v roce 1926.

"Všichni myslíme na nemocné, nebo zdravotníky, ale jsou tady i ti, co musí zůstávat celé dny na ulicích."
"Všichni myslíme na nemocné, nebo zdravotníky, ale jsou tady i ti, co musí zůstávat celé dny na ulicích." | Foto: Reuters

Bruselská restaurace Comme Chez Soi, sídlící v secesním domě na Place Rouppe, dostala první michelinskou hvězdičku v roce 1953. A dlouhé roky si držela celkem tři hvězdy. V roce 2006 restaurace o jednu přišla a tehdejší šéfkuchař Pierre Wynants oznámil, že svůj post přenechá svému zeti Rigoletovi. 

Původní zakladatel Georges Cuvelier byl přitom horník z regionu Borinage na jihu Belgie. Původně se restaurace jmenovala Chez Georges (U Georgese), poté, co mu zákazník složil kompliment s tím, že se u něj dá najíst jako doma, místo přejmenoval na Comme Chez Soi (v překladu Jako u sebe (doma)).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
Další zprávy