Michelinský kuchař musel kvůli koronaviru zavřít restauraci, teď vaří bezdomovcům

Reuters Magazín Reuters, Magazín
20. 4. 2020 11:11
Belgický michelinský kuchař Lionel Rigolet kvůli vládním nařízením musel uzavřít svou restauraci Comme Chez Soi, od půlky března proto každý čtvrtek vaří a servíruje jídlo stovce lidí bez domova. Přidal se tak k řadě dalších evropských kuchařů.
Lionel Rigolet, Comme Chez Soi
Lionel Rigolet, Comme Chez Soi | Foto: Reuters

Zatímco jedna z nejstarších a nejprestižnějších belgických restaurací Comme Chez Soi zůstává pro zákazníky zavřená, Lionel Rigolet ve vaření pokračuje. Místo menu za dvě stovky eur však držitel dvou michelinských hvězd připravuje každý čtvrtek jídlo pro zhruba stovku lidí bez domova.

Lionel Rigolet, Comme Chez Soi
Lionel Rigolet, Comme Chez Soi | Foto: Reuters

Místo mořského jazyka, humra nebo lanýžů však chystá vydatné boloňské špagety. "Pokud můžu předávat dál radost z jídla i lidem bez domova, budu to dělat rád," sdělil agentuře Reuters. 

Rigoletovo jídlo potěšila například Abdoulaye Koulibalyho, původem z Mali, který žije v bruselských ulicích již dva roky. "Je to velmi dobré, čisté, chutná mi to," uvedl. 

Lionela Rigoleta a jeho ženu Laurence Wynantsovou, která je manažerkou podniku, oslovila v březnu místní charitativní organizace.

Michelinský šéfkuchař uvedl, že pomohl rád, když se dozvěděl, že karanténa odstřihla lidi bez domova od možnosti sníst alespoň jednou denně pořádné jídlo v bistru nebo supermarketech. 

"Řekli jsme si, že taky můžeme pomoci. Všichni myslíme na nemocné nebo zdravotníky, ale jsou tady i ti, co musí zůstávat celé dny na ulicích," uvedla Wynantsová, jejíž pradědeček slavnou bruselskou restauraci založil v roce 1926.

"Všichni myslíme na nemocné, nebo zdravotníky, ale jsou tady i ti, co musí zůstávat celé dny na ulicích."
"Všichni myslíme na nemocné, nebo zdravotníky, ale jsou tady i ti, co musí zůstávat celé dny na ulicích." | Foto: Reuters

Bruselská restaurace Comme Chez Soi, sídlící v secesním domě na Place Rouppe, dostala první michelinskou hvězdičku v roce 1953. A dlouhé roky si držela celkem tři hvězdy. V roce 2006 restaurace o jednu přišla a tehdejší šéfkuchař Pierre Wynants oznámil, že svůj post přenechá svému zeti Rigoletovi. 

Původní zakladatel Georges Cuvelier byl přitom horník z regionu Borinage na jihu Belgie. Původně se restaurace jmenovala Chez Georges (U Georgese), poté, co mu zákazník složil kompliment s tím, že se u něj dá najíst jako doma, místo přejmenoval na Comme Chez Soi (v překladu Jako u sebe (doma)).

 

Právě se děje

před 41 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy