Na první pohled působí dezorientovaný medvěd na korbě malého náklaďáku komicky, je ale pod silným vlivem neurotoxinu, který se v tomto medu nachází. Grayanotoxin najdeme v azalkách a také v rododendronech. Právě z nich včely sbírají nektar. Konzumace malého množství jejich produktu může způsobit lehkou závrať, euforii a také halucinace. Pokud ho ale jedinec spořádá příliš mnoho, může to mít neblahé následky. O kuriózní události píše třeba týdeník Newsweek.
Jak ukazuje pořízený záznam, několika nepříjemným účinkům muselo čelit i nebohé zvíře. Medvěd ztěžka a hluboce dýchal, nebyl schopen stát a motala se mu hlava. Mezi další účinky se řadí pocení, zdvojené vidění, bolest hlavy nebo křeče. Někdy může šílený med způsobit i srdeční arytmii. Lidé, kteří látku snědli, se ale většinou zcela zotavili, v ojedinělých případech museli do nemocnice.
Bezprostřední následky trvají asi den, někdy pacientovi trvá několik dní, než účinky odezní. Odchycené medvídě nakonec ztratilo vědomí a musel se o něj postarat veterinář. Podle posledních informací se zvíře těší dobrému zdraví a hned, jak to jeho stav dovolí, vypustí ho ošetřovatelé zpět do volné přírody.
Šílený med jako zbraň
Účinky šíleného medu nejsou neznámé historikům. Ti popsali, že 67 let př. n. l. posloužila potravina perské armádě jako nástroj boje proti Římanům. Pontský král Mithridatés VI tehdy nařídil zanechat ve městě Trabzon protivníkovi džbány s medem, aby ho nepřátelská armáda našla a snědla. Ta se pak stala naprosto nebojeschopnou. Peršané vzápětí snadno pobili přes tisíc římských vojáků, aniž by přišli o jediného muže.
Dnes patří šílený med k nejdražším na světě. Vedle těch negativních má totiž i blahodárné účinky. Uživatelé ho vyhledávají, protože může údajně pomoci s řešením celé řady zdravotních problémů, od impotence přes hypertenzi, diabetes, bolesti břicha nebo artritidu. Mlsají ho v Německu, Nepálu, Číně, Indii, Brazílii nebo na Filipínách.