Martínek má akutní leukémii. Žádá i za ostatní nemocné děti: Pomozte nám, prosím!

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 6. 2016 17:17
Sedmiletý Martínek žije se svou maminkou Kamilou a tátou Alešem v obci Vrbičany u Litoměřic. Starší bratr Tomáš (24) již s rodinou nebydlí. V roce 2014, krátce po oslavách 6. narozenin, si paní Kamila všimla, že je Martínek často unavený. Pro jistotu s ním zašla k lékaři. Série vyšetření nakonec bohužel ukázala, že Martínek trpí akutní leukémií, která je nejčastějším onkologickým onemocněním v dětském věku. Nyní je malý Martin hlavní tváří reklamní kampaně nadace Dobrý anděl.
Martin Saic bojuje i za další nemocné děti, je tváří nadačního fondu Dobrý anděl.
Martin Saic bojuje i za další nemocné děti, je tváří nadačního fondu Dobrý anděl. | Foto: Dobrý Anděl

V březnu 2015 Martínkovi Saicovi lékaři diagnostikovali akutní lymfo-blastickou leukémii. Aktivní fáze léčby trvala téměř rok, kdy byl Martínek více v nemocnici než doma. Nevyhnuly se mu bohužel ani komplikace. Rodina sedmiletého Martínka před rokem poznala, jak těžká choroba, v tomto případě akutní leukémie dokáže převrátit život vzhůru nohama.

Jak funguje Dobrý anděl?
Autor fotografie: Dobrý anděl

Jak funguje Dobrý anděl?

Noví dárci se mohou zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat buď pravidelně či jednorázově. Výše příspěvku není určena. Každý dárce následně vidí ve svém Andělském účtu získaném při registraci konkrétní příběh rodiny, které pomáhá. Veškeré jeho příspěvky jsou rodinám odeslány do posledního haléře, neboť provozní náklady nadace jsou hrazeny ze soukromých zdrojů jejích zakladatelů a dalších filantropů.

Po zjištění diagnózy následovala hospitalizace v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, kam Martínka doprovodila maminka.

„Bylo to pro mě velmi těžké, bála jsem se o své dítě. Život se nám otočil naruby. Strach a nejistota do budoucna. Život jakoby se zastavil. Zároveň mě také mrzelo, že opouštím své žáky, protože učím na základní škole. Byla jsem třídní učitelka páťáků, kteří měli před přijímačkami na gymnázium, a právě jsme se chystali všichni na školu v přírodě. Beru je jako své děti, přirostly mi k srdci. I pro ně to bylo těžké. Jsme stále v kontaktu, povzbuzují nás s Martínkem hned od začátku léčby.“

Zatímco byla paní Kamila v nemocnici, tatínek Martínka upravil jejich byt tak, aby vyhovoval nárokům spojeným s léčbou malého pacienta, která s sebou nese velké požadavky zejména na čistotu prostředí.

Martínek má totiž v důsledku náročné léčby velmi oslabenou imunitu. Z domova tak musely být odstraněny koberce, květiny a další předměty, které zachycují prach, přestěhovat se musela také malá andulka, kterou rodina chovala. Navíc bylo nutné pořídit speciální vysavač nebo čističku vzduchu.

V nemocnici byla rodině nabídnuta pomoc Dobrých andělů, kteří přispívají prostřednictvím nadace Dobrý anděl rodinám s dětmi, ve kterých rodič nebo dítě trpí rakovinou nebo má dítě jiné závažné onemocnění. Díky nim může nadace pravidelně každý měsíc posílat rodinám finanční pomoc. Z příspěvků od Dobrých andělů mohla Martínkova rodina pokrýt náklady spojené s úpravami bytu, ale také například náklady spojené s častou dopravou do nemocnice, neboť onkologičtí pacienti by neměli cestovat hromadnou dopravou.

Každý měsíc rovněž dostávají finanční příspěvek, který jim pomáhá hradit výdaje na nízkobakteriální stravu, desinfekční přípravky nebo doplatky léků či doplňků. „Léčba je dlouhá a náročná nejen finančně, ale hlavně psychicky. Podpory Dobrých andělů si velmi vážíme, kromě výdajů spojených s léčbou nám pomáhá také s chodem domácnosti," popisuje paní Kamila.

Martínek v nemocnici absolvoval několik sérií chemoterapie, přidala se trombóza, ale nyní jeho léčba probíhá ambulantně. Do března 2017 bude dostávat chemoterapii v tabletkách.

Jeho režim je již volnější, musí ale i nadále dodržovat hygienické podmínky a dietu, stále nesmí do kolektivu. Velkou radost má, že už nemusí dostávat injekce do bříška proti krevním sraženinám.

Paní Kamila nyní Martínka učí doma, v září totiž začal 1. třídu. „Po dohodě s paní ředitelkou jsme požádali o domácí výuku. I když nebude Martínek v kolektivu fyzicky přítomen, jsme rádi, že až bude moci do školy nastoupit, půjde mezi kamarády ze školky. Předpokládáme, že první ročník zvládneme doma a do druhého už půjde do školy, já do práce a už se těším, jak se stanu „Andělem“ jiným, kteří prožívají nelehké období života.“

V současné době je Martin Saic hlavní tváří nové kampaně nadace Dobrý anděl, ve které pomáhá hledat nové dárce, takzvané Dobré anděly. Tím pomáhá i desítkám dalších dětí, kterým osud nachystal podobně těžkou zkoušku.

Na začátku Dobrého anděla byl nynější prezident Kiska

Projekt "Dobrý anjel" vznikl na Slovensku, rozjížděl ho současný slovenský prezident Andrej Kiska. Ke snaze pomáhat rodinám s onkologickým pacientem ho přivedly osobní zkušenost s rakovinou a svědomí, které mu říkalo, že by měl životu vrátit to, co od něho dostal.

Nadační fond Kiska rozjel společně s dalším úspěšným podnikatelem Igorem Brossmanem. Tomu rok po sobě zemřeli na rakovinu oba rodiče a on poznal, že nikdo neví, jak dlouhý čas má na světě odměřený. "Proto jsem se rozhodl, že budu dělat takové věci, které bych dělal, kdybych věděl, že mám před sebou jen rok života."

V Česku stejnojmenný nadační fond zakládal v roce 2011 Petr Sýkora se svým kamarádem Janem Černým.

Nejprve si chtěli jen přivydělat během vysokoškolských studií. A tak v batozích roznášeli papír na úřady či do firem. V roce 1993 založili společnost Papirius, z níž postupně vybudovali prosperující firmu.

Když ji v roce 2006 prodávali, vynesla jim desítky milionů korun. Pětadvacet milionů vyčlenili na projekt Dobrého anděla. A také většinu svého času, který mohli věnovat na vydělávání dalších desítek milionů. Ale už nechtěli pouze hromadit peníze a být bohatší a bohatší, přestávali v tom vidět smysl.

"Postupně jsme pochopili, že jsou i jiné rozměry než jen vydělávání peněz. Nejdřív nás bavilo rozvíjet firmu, pak jsme pochopili, že firma může také někde pomoci. A pak jsme se už věnovali výhradně dárcovství," popsal před časem tento zlom Petr Sýkora v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Nové léčbě leukémie pomocí transplantace kostní dřeně ve Spojených státech nejdřív nikdo nevěřil, tvrdí ředitel Petr Cetkovský Ústavu hematologie a krevní transfúze. Teď přitom slaví první úspěchy. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy