Hlavní psychoaktivní složky marihuany nemají vliv na inteligenci, ale na kognitivní funkce mozku. Výsledky studie z kanadské univerzity potvrdily, že samci krys byli po požití THC a CBD línější. Na jejich inteligenci a dovednosti neměla marihuana žádný vliv. Na studii upozornil web britského deníku The Guardian.
Výzkum zveřejněný v odborném časopise Journal of Psychiatry and Neuroscience primárně zjišťoval, jak dvě hlavní složky konopí (THC a CBD) ovlivňují činnost mozku. Zhruba třicítka laboratorních zvířat po požití marihuany vykazovala podobné příznaky - nechuť překonávat obtížnější úkoly.
"THC výrazně ovlivnilo chuť zvířat vyvinout energii k tomu, aby překonala náročnější úkoly, přestože šlo o úkony, které před tím běžně zvládala," uvedl jeden z členů týmu Mason Silveira.
Průzkum podle Silveiry rovněž vyvolal další otázky a také potřebu podrobnějších analýz. Ty by měly odkrýt negativní dopady konopí na některé funkce mozku a posléze se je naučit zmírnit.
"Náš výzkum poukázal na to, že konopí samo o sobě může být zdraví prospěšné. Na druhou stranu ale může omezit kognitivní schopnosti. Měli bychom se ty dopady naučit zmírnit," dodal.
Server The Guardian rovněž upozornil na studii kanadského centra pro zneužívaní návykových látek z roku 2012, která přinesla přesvědčivé důkazy o pozitivních dopadech marihuany na lidské zdraví. Podle ní dokáže marihuana mírnit některé druhy bolestí, nevolnost nebo zvracení, přesto varovala laickou veřejnost před užíváním lékařského konopí bez odborné konzultace.