Foglarovky pro digitální děti. Ilustrují je komiksoví autoři, mění se jazyk i bobříci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 10. 2018 9:25
Po deseti letech začínají znovu vycházet legendární díla Jaroslava Foglara. Koncem září se objevilo v knihkupectvích první z nich, Hoši od Bobří řeky. Podle vydavatelů platí základní Foglarovy hodnoty i dnes, což dokazuje i zájem dětí o skautské oddíly. Nové vydání Foglarových příběhů raději přizpůsobili dnešní generaci.
"Komiksové" ilustrace mladé kreslířky Ester Kuchynkové
"Komiksové" ilustrace mladé kreslířky Ester Kuchynkové | Foto: Albatros Media

Nakladatelství Albatros a Skautská nadace Jaroslava Foglara znovu vydávají stěžejní foglarovky. Koncem září znovu vyšel titul Hoši od Bobří řeky. V listopadu bude následovat Chata v Jezerní kotlině a před Vánocemi přijde na trh velké portfolio dvanácti plakátů s prvotními příběhy Rychlých šípů ilustrovanými Janem Fišerem.

Na příští jaro se pak chystá Záhada hlavolamu, první díl stínadelské trilogie. To vše bude začátek projektu, který potrvá několik let.

"Přijde nám smutné, že se tady nevydala žádná foglarovka už asi deset let, a že když přijdete do knihkupectví, nemůžete žádnou sehnat. To je už skoro jako za komunismu, kdy jeho knížky nemohly vycházet. Jsme velmi rádi, že se nyní objeví znovu," říká Roman Šantora ze Skautského institutu a správce Skautského archivu.

Nabízí se otázka, zda knihy nabádající k čestnosti, spořádanému životu, lásce k přírodě a péči o tělo i ducha mají co říct dnešní "digitální generaci", jež je ponořena do počítačových her a přátelství často prožívá spíše ve virtuální podobě na sociálních sítích.

"Klíčové hodnoty, které se v díle objevují, jsou stále platné a k dětem promlouvají i dál. Že nejde o nic archaického, co by dnešní generaci neoslovovalo, ukazuje i stále stoupající zájem o skauting a jeho hodnoty, které jsou zásadní součástí Foglarovy tvorby," myslí si Šantora.

Skautská organizace skutečně řeší každým rokem se zvyšující převis mezi poptávkou po vstupu do oddílu a volnými místy. A skaut je založen právě na hodnotách, které Foglar vyznával a k nimž ve svém díle vybízel.

O úspěch foglarovek u dnešních čtenářů nemá strach ani šéfredaktor Albatrosu Petr Eliáš. "Autor brojil proti zahálce, volal po aktivitě, nabádal k tomu, aby čtenáři a čtenářky hledali dobrodružství na každém kroku, všude kolem sebe. Mluvil k mladým lidem, kteří podle něj potřebovali vytrhnout z nečinnosti a něco zažít. Myslím, že v určitém ohledu se jeho publikum zase tolik nezměnilo," říká.

Hoši od Bobří řeky

Hoši od bobří řeky - nové ilustrace
  • Až do čtvrtka 12. března žili Vilík a Jirka takovým obyčejným životem, jakým žijete vy a s vámi tisíce a tisíce jiných chlapců na světě. Bručeli na školu a odmlouvali doma maminkám. Večer chodili nakupovat drobné potřeby pro zítřek, na kterých se nedalo nic splést, občas se dostali k nějaké té pranici - a při tom všem měli pořád ukrutně dlouhou chvíli. Až tedy do čtvrtka do večera. A v pátek dne 13. března to začalo! (ukázka z úvodu knihy)
  • A právě dnes, v první slavnostní den, dokončilo v Rokli úmluvy posledních několik hochů lov třinácti bobříků. "Vyrovnáte se nyní všichni Royovi, jste dovední, vytrvalí a ušlechtilí," pravil Rikitan. "Buďte příkladem všem hochům, kteří vás znají! Dávat dobrý příklad je jedna z největších a nejradostnějších věcí, jež může hoch dokázat!" Podal všem ruku a každý z chlapců ji stiskl. (ukázka ze závěru knihy)

(Zdroj: Foglar, J.: Joši od Bobří řeky, Albatros 2018)

Vydavatel ctí původního ducha a ideu foglarovek, "vnějšek" přizpůsobuje dnešní generaci. Zapracoval hodně na vizuální stránce knihy, k novým ilustracím pozval mladou generaci kreslířů.

Právě vycházející Hochy od Bobří řeky tak například zdobí ilustrace Ester Kuchynkové, které svou sekvenčností a dynamičností nezapřou, že autorka je současná komiksová kreslířka.

"Vybíráme výtvarníky, kteří mají k Foglarovi vztah a lze o nich říct, že minimálně část jejich tvorby má komiksový charakter. Rádi bychom, aby ilustrace k novým reedicím byly dynamické a tvořily tak protiváhu spíše popisným starším ilustracím. Proto jsme se rozhodli lovit v komiksových vodách," vysvětluje Petr Eliáš a dodává: "Chceme, aby ilustrace hovořily dnešním jazykem, a osobní vztah k autorovi přitom rozhodně není na škodu."

To v případě Ester Kuchynkové rozhodně platí, mladá kreslířka se totiž zajímá o ekologii a ochranu životního prostředí, má ráda lesy i příběhy o indiánech.

Nové vydání Chaty v Jezerní kotlině ilustroval další úspěšný komiksový kreslíř Pavel Čech, držitel ceny Magnesia Litera a dvojnásobný držitel ceny Muriel pro nejlepší původní český komiks.

"Troufám si říct, že tahle knížka s Čechovými ilustracemi bude nejhezčí foglarovka, co kdy vyšla," prohlašuje Roman Šantora. "Věřím, že ilustrace, které jsou úplně nové a mluví k dnešním dětem, přispějí k tomu, že i kluci a holky v dnešní době budou mít chuť si tyto knihy přečíst," říká.

Vydavatel hledal i další způsoby, jak Foglarovým dílem zaujmout i menší děti. Souběžně s papírovou verzí bude vždy vycházet také audiokniha. Každá publikace má mít navíc i přílohu.

"Bude se vždy jednat o nějakou zvláštnost pro děti. Třeba Hochy od Bobří řeky jsme vydali se sešitem třinácti bobříků, aby je děti mohly lovit a vyplňovat si o nich údaje," říká programový ředitel Albatros Media Ondřej Müller.

Editoři museli zasahovat také do textu. Jak vysvětluje šéfredaktor Petr Eliáš, míra úprav se liší knihu od knihy, neboť jednotlivé romány vznikaly několik desítek let, a tudíž se liší i jejich archaičnost. "V některých knihách jsou to jen drobnosti, v jiných třeba i syntaktické nebo stylistické úpravy, vždy však citlivě a s respektem k autorskému stylu. Například v románu Hoši od Bobří řeky Foglar často začíná větu přísudkem, což dnešním čtenářům znesnadňuje porozumění a působí na ně velmi archaicky."

A ještě jednu zásadní změnu museli společně se skauty u Hochů od Bobří řeky provést - náplň jednotlivých bobříků, aby fungovaly i v dnešním světě, a také kritéria pro jejich splnění. Jak vysvětluje Roman Šantora, tělesná zdatnost dětí se neustále mění. I Jaroslav Foglar při každém vydání předělával hodnoty, kolik mají skočit, hodit, za jak dlouho něco uběhnout; vždy podle toho, jak na tom daná generace dětí byla.

"Také my jsme dnes požadované hodnoty konzultovali s tělocvikáři. Pak jsme je porovnali s historickými údaji a dnešní děti jsou na tom stejně jako jejich vrstevníci těsně po druhé světové válce," konstatuje Šantora a dodává: "Po válce mohly být špatně živené a hladové, ale dneska asi moc vyhladovělé nejsou. Každopádně třeba před třiceti lety dosahovaly děti mnohem lepších výkonů."

Foglarovky se tedy budou snažit zaplnit knihovničky dnešní mladé generace, jež se zdá téměř srostlá s mobily a tablety. Až otevřou Hochy od Bobří řeky, přivítá je tento úvod: "Haló, kamaráde, chtěl bys vědět, co v tobě vězí? Chceš se přesvědčit, jsi-li vzorný, obdivuhodný chlapec, jakých je málo, nebo jenom obyčejný hoch, který nikdy nic nedokáže? Můžeš se to dozvědět! Změř svou odvahu, dovednost, vytrvalost, sílu a všech těch třináct vlastností, které má mít pořádný chlapec! Změříš je tím, že se pokusíš dokázat to, co dokázali Hoši od Bobří řeky v této knize (…)."

"V současné literatuře pro děti a mládež je zvykem odpovídat na závažné otázky nepřímo, v druhém plánu. Tam, kde se mluví o vážných či smutných věcech, je zapotřebí i humor a podobně. Možná není na škodu, že Foglar k čestnosti, přátelství a slušnosti nabádá přímo. Jeho volání po tom, abychom se snažili být lepšími lidmi, je o to naléhavější a působivější," uzavírá šéfredaktor Albatrosu Petr Eliáš.

Video: Chceme, aby foglarovky byly bestsellerem, jazyk přizpůsobíme, hoši ale musí zůstat hochy, říká Eliáš

Myslíme si, že jsou foglarovky pořád živé, že jsou to příběhy, které dnešní děti osloví, věří šéfredaktor Albatrosu Petr Eliáš. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička. Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Ludmila byla horlivou stoupenkyní křesťanské víry, kterou pomáhala dále šířit. Patří k patronům země české, podle legendy proslula vlídností a spravedlností, pomáhala chudým. Před 1100 lety, zřejmě v noci na 16. září 921, byla uškrcena na hradišti Tetín.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy