Fotky: Krychlovatíme! Skauti jdou s dobou, na táborech si hrají na Minecraft i Zaklínače

Hunger Games, Harry Potter, Minecraft či Hvězdná brána. Dnešní skautské celotáborové hry se nebojí inspirovat tím, co mezi mladou generací letí.
Autorem prvních dlouhodobých etapových her na skautských táborech je legendární Jestřáb neboli spisovatel Jaroslav Foglar, jinak též vedoucí pražského skautského oddílu Dvojka.
V roce 1941 vymyslel pro Dvojku hru Závěť strýce Jamese, o rok později se "celotáborovka" nebo též CTH jmenovala Po stopách Alvareze.
Oddíl Dvojka jich od té doby sehrál více než padesát a i tehdy hry kopírovaly, co mezi dětmi zrovna letělo - rodokapsy, indiánky...
Nejinak je tomu i dnes, a tak se po lesích kolem skautských táborů prohánějí tu bradavičtí kouzelníci, tu hobiti, tu minecraftí krychličkovité figurky.
Foto: Olga Marsínová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 8. 2018 10:11
Ve skautských celotáborových hrách jde v podstatě stále o totéž - prověřit a prohloubit dovednosti dětí v přírodě, zažít dobrodružství, prokázat odvahu i rozvahu. Jen kulisy se mění. Dnešní skauti se tu inspirují Hunger Games, tu Harrym Potterem a tu celý tábor "zkrychličkovatí", protože se ocitne ve víru Minecraftu. A díky Hvězdné bráně se dokonce ocitají na jiných planetách a zkusí si i postapokalyptický příběh.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 37 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy