Na možné spojení mezi vynecháváním snídaně a úmrtím v důsledku onemocnění srdce a cév upozornil výzkumný článek vydaný v americkém odborném časopise Journal of the American College of Cardiology.
Do výzkumu se zapojilo 6500 dospělých Američanů ve věku od 40 do 75 let s různým pohlavím, rasou, socioekonomickým postavením, stravovacími návyky, životním stylem a indexem tělesné hmotnosti.
"Nezávisle na uvedených proměnných se ukázalo, že účastníci, kteří nikdy nesnídají, měli oproti těm, kteří snídají vždycky, o 87 procent větší pravděpodobnost, že zemřou na kardiovaskulární chorobu," uvedl pro americkou televizní stanici CNN profesor epidemiologie na univerzitě v Iowě Wei Bao.
"O snídani se mnohdy mluví jako o nejdůležitějším jídle dne a náš článek to skutečně dokazuje. Odborníci mezi rizikové faktory poukazující na poruchy srdce a cév nejčastěji řadí cukrovku, vysoký krevní tlak a poruchy metabolismu tuků. Nám se podařilo potvrdit, že vynechávání snídaně má spojitost se všemi těmito faktory," dodal Bao.
Členové jeho týmu nejprve mezi lety 1998 a 2004 v dotaznících zjišťovali, jak často si respondenti dávají snídani. V roce 2011 se pak zajímali o to, jak se zdravotní stav dotazovaných mezitím proměnil.
Vědci přiznávají, že platnost získaných výsledků může omezovat skutečnost, že se zkoumaných neptali, jaké pokrmy a nápoje konkrétně snídají, a v roce 2011 se nezajímali, zda se jejich stravovací zvyklosti za uplynulou dobu nějak neproměnily.
Tým výzkumníků zdůrazňuje, že zanedbávání snídaně riziko předčasné smrti pouze zvyšuje a rozhodně ho samo o sobě nezpůsobuje.
Kardiovaskulární onemocnění, zejména srdeční vady a mrtvice, patří ve světě mezi nejčastější příčiny smrti. Podle Světové zdravotnické organizace přišlo v roce 2016 v jejich důsledku o život 15,2 milionu lidí.