Maso škodí, varují vědci. Nadměrná konzumace vede k nemocem srdce, žaludku i cukrovce

Magazín Magazín
6. 3. 2021 18:02
O tom, že nadměrná konzumace hovězího masa a masných výrobků typu klobásy či slanina zvyšuje riziko výskytu rakoviny tlustého střeva, se mluví už déle. Vědci z Oxfordské univerzity ovšem nyní přišli na to, že intenzivní masožravce kvůli jejich nezdravému jídelníčku více postihují také srdeční choroby, cukrovka nebo zápal plic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Výzkumníci z Oxfordské univerzity v nové studii podrobili analýze lékařské záznamy bezmála 475 tisíc Britů ve středním věku. Soustředili se na to, jak se zkoumaní jedinci stravovali, jak často museli kvůli nějaké zdravotní komplikaci do nemocnice a v případě těch už nežijících i na věk úmrtí.

Lidé, kteří hovězí a drůbeží maso či masné výrobky jako například párky, klobásy nebo slanina jedí třikrát týdně a častěji, podle závěrů vědců čelí vyššímu riziku výskytu devíti neonkologických onemocnění. Populace, která si maso dopřávala méně, se naopak těšila lepšímu zdraví. Informoval o tom britský list The Guardian.

"Vyšší spotřeba hovězího masa a masa zpracovaného do masných výrobků souvisí s častějším výskytem ischemických srdečních chorob, plicní pneumonie, cukrovky a nádorových onemocnění tlustého střeva," uvedli vědci.

Vyšší spotřeba drůbežího masa podle nich zase vede k vyššímu riziku výskytu onemocnění žlučníku, zánětu žaludku či dvanáctníku a cukrovky. Současně člověku častěji hrozí takzvaná gastroezofageální refluxní choroba, při níž se obsah trávicí soustavy vrací zpět do jícnu.

Závěry studie ukázaly, že pokud lidé v průběhu svého života denně snědli 70 gramů hovězího masa v nezpracovaném či zpracovaném stavu, zvýšilo se riziko výskytu srdečních chorob u zkoumané skupiny až o 15 procent. Výzkumníci u účastníků rovněž zohlednili jejich životní styl (konzumace alkoholu, pohyb) a tělesnou hmotnost. 

Červené maso totiž obsahuje značné množství nasycených mastných kyselin, které v lidském organismu mohou následně posílit tvorbu lipoproteinů a cholesterolu.

Tým vědců upozornil, že výskytu některé z výše jmenovaných chorob nejvíce čelili masožravci, kteří se současně potýkali s nadváhou či obezitou. Pokud se index tělesné hmotnosti u některého ze zkoumaných pohyboval v normě, riziko onemocnění bylo v jeho případě o něco nižší.

 

Právě se děje

Další zprávy