Téměř desítka obrazů i fotografií od lidí žijících na ulici, v azylových domech či ubytovnách se bude již příští týden dražit na českém prodejním portálu Aukro. Za projektem stojí organizace Přestupní stanice, která se snaží lidi bez domova zapojit zpět do společnosti. Dražbě předchází výstava, která bude k vidění celý měsíc na pražském Žižkově.
S předvánoční ideou přišel Jiří Friedrich, jeden ze spolupracovníků organizace, který se inspiroval v zahraničí. Lidé stojící za Přestupní stanicí připravili plakáty, které následně vyvěsili v azylových domech a dalších centrech, třeba v Naději, Armádě spásy, Jako doma nebo Pragulic.
Podle Evy Dudové, spoluzakladatelky spolku, byl ze začátku o akci velký zájem, ne všichni však nakonec umělecké dílo odevzdali.
Malby, fotografie i básně
Do projektu se tak nakonec zapojilo šest neprofesionálních umělců. "Jsou mezi nimi lidé bez domova, ale ne všichni momentálně žijí na ulici. Někteří jsou v azylových domech, jiní mají nestálé bydlení. Je mezi nimi i jedna žena, která byla nedávno propuštěna z léčebny, i jedna z kolegyň, která u nás nedávno pracovala," přiblížila Dudová pro Aktuálně.cz.
Organizace uspořádala i víkendové workshopy, během kterých mohli lidé bez domova pracovat na svých dílech. Celá příprava podle Dudové netrvala ani měsíc. A na materiál i vernisáž jim přispěla i městská část Praha 3.
Autoři děl, která pomohou finančně jim samotným i provozu organizace, zvolili různé formy uměleckého vyjádření. Někteří malovali, jiní fotili nebo psali básně. "Máme tam třeba automatickou malbu, která vychází z pocitů autorky. Fotky byly focené starým telefonem, takže jsou rozmazané a zrnité, ale autoři si s nimi dali velkou práci a mají k nim vztah. Je tam strašně zvláštní snímek sošky umělého jelena nebo východu slunce, ke kterému autorka budoucímu vlastníkovi napsala vzkaz. Jeden pán bez domova napsal báseň s názvem Kde domov můj, ve které popisuje, jak válčí se zimou a že domov je všude, kde je teplo," popsala Dudová.
Dražba na Aukru potrvá týden
Někteří prezentovaní umělci jsou i "mediálně známé" osoby jako průvodce Karim z Pragulic nebo Jiřina Cíklová z Jako doma. Karim například zaplnil stránku upíry a tajemnými postavami jako z videoher.
Výstava začala 11. listopadu v sídle Přestupní stanice v pražské Chelčického ulici. Dražba na Aukru bude spuštěna 20. listopadu a potrvá týden. Vybraná částka se následně rozdělí mezi tvůrce a také provoz organizace. Z těchto peněz by Přestupní stanice chtěla zaplatit mzdu budoucímu kolegovi či kolegyni bez domova.
Na co autoři děl vybrané peníze využijí, zatím není jasné. "Záleží na situaci. Někdo řeší aktuální problémy typu zaplatit ubytovnu, koupit si jídlo a tak. A někdo řeší vánoční dárky pro děti a pro vnoučata. Ale protože nevíme, za kolik se nakonec věci vydraží, nechtěli jsme, aby autoři příliš doufali. Takže si troufám říct, že zatím nepočítají, že by se vydražilo nějak moc peněz. A tím pádem si ani nedělají žádné velké plány," dodala Dudová.
Spolek Přestupní stanice založili v roce 2016 tři mladí lidé. V současné době provozují second hand na Žižkově, prostřednictvím něhož začleňují do společnosti lidi bez domova. Kromě provozu charitativního butiku pořádají debaty, workshopy a promítání filmů.
Prvním prodavačem, kterému dali práci, se stal Václav Zitta. Díky jejich intervenci si dokázal udržet dvě práce, našel si bydlení, splácí dluhy, urovnal si vztahy s rodinou a dokonce byl letos poprvé u moře. Nabírat chtějí další kolegy. "Vašek nám dal super příklad, ale je nám jasné, že takhle to asi nebude s každým. Je třeba reagovat na potřeby jednotlivců," dodala Dudová.