Londýn - První půle roku 2008 byla nejchladnější za posledních pět let, tvrdí Světová meteorologická organizace (WMO).
Platit by to mělo až do prosince. I když teploty zůstávají víceméně okolo historického průměru, celý rok bude pravděpodobně chladnější, cituje meteorology agentura Reuters.
Celosvětové teploty se každoročně mění v přirozených cyklech, například v důsledku pohybů mořských proudů. To ale podle vědců nic nemění na faktu, že člověkem produkované skleníkové plyny působí dlouhodobé globální oteplování.
Ze ochlazení může Holčička
Letošní chladnější počasí má na svědomí celosvětový klimatický jev La Niňa (Holčička), který následuje po pravidelném teplém proudění nazvaném El Niňo (Chlapeček).
"Můžeme s vysokou pravděpodobností předpokládat, že letošní rok bude chladnější než předchozích pět let," řekl Omar Baddour, který má sledování klimatických dat při WMO na starosti.
"La Niňa by rozhodně mohla způsobit ochlazení. Jen nedokážeme přesně říct, jak velké."
Čtvrt procenta pod průměrem
Světová průměrná teplota na konci července byla podle britského centra pro klimatické změny Met Office Hadley 0,28 stupně Celsia pod průměrem z let 1961 až 1990.
Podle těchto výsledků je první polovina roku 2008 nejchladnější od roku 2000.
"Samozřejmě - na začátku roku působil jev La Niňa, což mohlo mít na klesající teploty vliv," řekl meteorolog John Hammond z Met Office.
"V současné době to ovšem vypadá, že se La Niňa vrací k takzvaně neutrálnímu stavu."
Jak je to s globálním oteplováním
Vezmou-li se však teplotní údaje za posledních deset let a srovnají s předchozím obdobím, byla uplynulá desetiletka podle WMO naopak nejteplejší od počátku meteorologických měření kolem roku 1850.
Světové teploty jsou asi o 0,74 stupně Celsia vyšší než před sto lety.
Mezivládní panel OSN pro klimatické změny (IPCC), kde zasedají stovky vědců, vydal loni prohlášení, že globální oteplování je "jednoznačné". A že člověkem produkované emise skleníkových plynů k němu velmi pravděpodobně přispívají.
Svá konečná čísla vydá Světová meteorologická organizace v prosinci 2008.
Více o globálním oteplování: