Arktida bude za deset let v létě bez ledu, varují vědci

gaz
19. 6. 2008 8:37
Přes silnou zimu taje led ještě rychleji než loni

Washington - Arktický led se rozpouští ještě rychleji než před rokem. Už ten byl přitom v tomto směru rekordní.

Podle údajů amerického Národního centra pro zkoumání sněhu a ledu (NSIDC) můžeme očekávat, že bude celá Arktida přes léto bez ledu během pěti až deseti let.

Přestože byla na severu letos tuhá zima a Arktida se v jejím průběhu pokryla větší vrstvou ledu, než tomu bylo před rokem, v současné době je pokrývka stejně slabá jako loni v červnu.

"Měli jsme v zimě o trochu více ledu, ačkoliv jsme byli stále daleko pod dlouhodobým průměrem," citovala BBC Juliennu Stroveovou z NSIDC.

"Ale problémem je, že většina tohoto ledového balíku byla velice tenká, a pokud budeme mít letos léto jako obvykle, může jednoduše roztát," doplňuje Stroveová. "Myslím, že překonáme rekord v tání z minulého roku."

Ekologové v takovém případě projektují katastrofické scénáře, ropné společnosti se naopak těší na otevření nových vrtů.

Americký prezident tento týden zopakoval, že je třeba, aby USA těžily ropu také ve svých pobřežních vodách, stejně jako v Aljašské přírodní rezervaci. Obě věci americké zákony v současnosti nedovolují.

Čtěte také: Obnovme těžbu ropy v našich vodách, vyzývá Bush

Vědci před několika lety předpovídali, že Arktida bude přes léto zcela bez ledu okolo roku 2080, pak tento odhad upravili na rozmezí let 2030 až 2050.

Když se minulý rok v letních měsících snížila pokrývka oproti roku 1980 o polovinu, objevily se názory, že to může být už za pět let.

"Nemyslím si, že rok 2013 je vzdálený," tvrdí Stroveová. "Pokud se stane to, co myslíme, že se stane, bude to v každém případě do deseti let."

 

Právě se děje

Další zprávy