Arktida bude za deset let v létě bez ledu, varují vědci

gaz
19. 6. 2008 8:37
Přes silnou zimu taje led ještě rychleji než loni

Washington - Arktický led se rozpouští ještě rychleji než před rokem. Už ten byl přitom v tomto směru rekordní.

Podle údajů amerického Národního centra pro zkoumání sněhu a ledu (NSIDC) můžeme očekávat, že bude celá Arktida přes léto bez ledu během pěti až deseti let.

Přestože byla na severu letos tuhá zima a Arktida se v jejím průběhu pokryla větší vrstvou ledu, než tomu bylo před rokem, v současné době je pokrývka stejně slabá jako loni v červnu.

"Měli jsme v zimě o trochu více ledu, ačkoliv jsme byli stále daleko pod dlouhodobým průměrem," citovala BBC Juliennu Stroveovou z NSIDC.

"Ale problémem je, že většina tohoto ledového balíku byla velice tenká, a pokud budeme mít letos léto jako obvykle, může jednoduše roztát," doplňuje Stroveová. "Myslím, že překonáme rekord v tání z minulého roku."

Ekologové v takovém případě projektují katastrofické scénáře, ropné společnosti se naopak těší na otevření nových vrtů.

Americký prezident tento týden zopakoval, že je třeba, aby USA těžily ropu také ve svých pobřežních vodách, stejně jako v Aljašské přírodní rezervaci. Obě věci americké zákony v současnosti nedovolují.

Čtěte také: Obnovme těžbu ropy v našich vodách, vyzývá Bush

Vědci před několika lety předpovídali, že Arktida bude přes léto zcela bez ledu okolo roku 2080, pak tento odhad upravili na rozmezí let 2030 až 2050.

Když se minulý rok v letních měsících snížila pokrývka oproti roku 1980 o polovinu, objevily se názory, že to může být už za pět let.

"Nemyslím si, že rok 2013 je vzdálený," tvrdí Stroveová. "Pokud se stane to, co myslíme, že se stane, bude to v každém případě do deseti let."

 

Právě se děje

před 39 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy