Ochránci a přírodovědci si myslí, že zvíře označkoval někdo z místních obyvatel. Video zachycující popsaného medvěda přidal na svůj Facebook ruský zaměstnanec Světového fondu na ochranu přírody Sergej Kavry, informoval britský zpravodajský web The Guardian.
Video se k muži dostalo ze soukromé konverzace na WhatsAppu. Biolog ke svému příspěvku na Facebooku napsal, že medvěd nyní bude mít velký problém s lovem potravy.
Přírodovědci se snaží přijít na to, odkud záznam pochází, a myslí si, že zvíře někdo musel uspat sedativy, aby mohlo být označkováno. Nápis T-34 si Rusové častokrát dávají na svá auta v květnový Den vítězství na oslavu konce druhé světové války. Nyní se spekuluje, zda medvěda někdo označkoval z legrace, nebo to ve vzteku udělali místní.
Lední medvědi patří kvůli klimatickým změnám mezi ohrožená zvířata. Teplotní změny a nedostatek potravy je navíc nutí čím dál častěji se přibližovat lidskému osídlení na severu Ruska. Lidé v jednom z městeček na souostroví Nová země zaznamenali letos v únoru přítomnost asi padesátky ledních medvědů.
Deník The Guardian cituje ruského státního výzkumníka Anatolije Kočneva, podle kterého obyvatelé severských regionů ze strachu o své životy a majetek podnikli kroky k zastavení medvědích návštěv a jednoho z nich tak omráčili a označkovali.
Letos v dubnu obletěla světová média zpráva o tom, že lidé z vesnice Tiličiki v severní části Kamčatky vykrmili zuboženého ledního medvěda, který k nim zcela vyčerpaný došel ze 700 kilometrů vzdáleného rodiště. V přechodném domově strávil skoro týden, lidé jej krmili rybami a sladkostmi a dali mu jméno Umka podle starého sovětského komiksu.
Dvouletý samec byl nakonec za pomoci přírodovědců vypuštěn o několik dní později na mysu Navarin na Čukotském poloostrově.