Hladový medvěd urazil 700 kilometrů za potravou, zpátky ho musel přemístit vrtulník

Magazín Magazín
24. 4. 2019 14:26
Vyčerpaný lední medvěd, který minulý týden zabloudil do ruské vesnice Tiličiki v severní části Kamčatky, byl převezen zpět do svého rodiště na Čukotském poloostrově. V přechodném domově strávil skoro týden, lidé jej krmili rybami a sladkostmi a dali mu jméno Umka podle starého sovětského komiksu.
Medvědí uprchlík je zpátky doma. Po 700 km dlouhém výletě ho vysadili zpět na Čukotce | Video: Anna Liesowska

Vyčerpaného a hladového dvouletého ledního medvěda našel před týdnem rybář. Zvíře urazilo ze severozápadní Čukotky do izolované vesnice na Kamčatce zhruba 700 kilometrů na ledové kře.

Protože zvíře údajně nebylo agresivní, místní obyvatelé jej vřele přivítali a nakrmili jej rybami a sladkostmi. 

Dvouletý medvěd urazil zhruba 700 kilometrů než jej našel rybář na Kamčatce.
Dvouletý medvěd urazil zhruba 700 kilometrů než jej našel rybář na Kamčatce. | Foto: ČTK

Již po jeho příchodu do vesnice bylo jasné, že dezorientovaný medvěd nemůže na Kamčatce zůstat. Biologové a ekologové upozorňovali na to, že oblast je pro něj příliš teplá a nebyl by schopen zde sehnat potravu.

Britský deník The Telegraph citoval jednoho z výzkumníků Vladimira Gordienka, který tvrdil, že by zvíře na Kamčatce dřív nebo později zemřelo hlady. Kamčatský guvernér proto nařídil odchyt medvěda a jeho přemístění zpět na Čukotský poloostrov. 

Umka ale při prvním pokusu o odchyt záchranářům utekl, při druhém zase bylo špatné počasí na převoz. Záchranný manévr tak vyšel až napotřetí. Medvěd byl uspán a v kleci přepraven speciální helikoptérou stovky kilometrů na sever. 

Dvouletý samec byl nakonec vypuštěn na začátku týdne na mysu Navarin. Pořízené video ze záchrany ukazuje, jak zvíře vybíhá do zasněžené krajiny. Chvíli se rozhlíží a poté, co jej jeden z jeho zachránců pobídne, utíká pryč.

Čukotský poloostrov a okolní moře jsou podle nejnovější studie domovem zhruba 3000 polárních medvědů, což je největší populace tohoto druhu na světě. S klimatickými změnami a táním ledovců se však dostávají čím dál častěji mimo své přirozené teritorium a hledají potravu. 

Biologové a ekologové upozorňují na to, že podobných případů, jako je ten s Umkou, bude do budoucna přibývat. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy