Koala, kterého vyprostila žena z lesního požáru, zemřel. Jeho popáleniny se nehojily

Koalu medvídkovitého, kterého minulý týden zachránila žena z lesního požáru v Novém Jižním Walesu, zemřel ve veterinární nemocnici. Lewis, jak byl přezdíván, utrpěl během požáru rozsáhlá zranění, která se nehojila. Video zachycující Toni Dohertyovou při záchraně vačnatce obletělo svět.
Video zachycující Toni Dohertyovou při záchraně vačnatce. | Video: Associated Press

Žena přivezla vážně zraněného koalu na veterinární stanici v dece minulý týden poté, co jej zachránila z hořícího lesního porostu. Zpráva o jejím činu spolu s videem obletěla světová média a australští ošetřovatelé jí z celého srdce děkovali.

Stav vačnatce se však během uplynulých dní nezlepšoval, a ošetřovatelé jej proto nechali utratit. Čtrnáctiletý samec měl rozsáhlé popáleniny na hrudníku, nohách a dalších částech těla, citovala britská BBC veterináře.

"Naším primárním cílem je blaho zvířete, čímž jsme se také řídili při rozhodnutí," stálo v oficiálním prohlášení veterinární nemocnice Port Macquarie, která se zaměřuje na péči o koaly. 

Toni Dohertyová australským médiím popsala, že když před týdnem projížděla v autě lesem, zaslechla srdcervoucí nářek a uviděla vačnatce mezi plameny. Vyskočila z auta, koalu z plamenů vynesla ve svém tričku a polila ho vodou z lahve. Poté jej zabalila do deky a odvezla na veterinární stanici. 

Australští hasiči bojují s požáry již od září. O život přišlo šest lidí a dalších více než pět stovek lidí přišlo o své domovy. Veterinární stanice také přijaly desítky popálených vačnatců, kteří jsou při lesních požárech nejzranitelnější.

Požáry zatím sežehly zhruba milion hektarů porostu a podle úřadů se Austrálie na nejhorší teprve musí připravit. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vrtulník zasahuje u nehody na dálnici D11. Místo je nutné objíždět

Nákladní vůz najel dnes odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě je vrtulník. Dálnice je v místě nehody uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Rozsah jeho zranění zatím není znám. Nehoda se stala krátce po 16:00.

Řidiči mohou z dálnice sjet na 62. kilometru na Chlumec nad Cidlinou, zpět se mohou vracet na 50. kilometru u Dobšic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Rusku zadržela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy