Koala, kterého vyprostila žena z lesního požáru, zemřel. Jeho popáleniny se nehojily

Magazín Magazín
26. 11. 2019 11:05
Koalu medvídkovitého, kterého minulý týden zachránila žena z lesního požáru v Novém Jižním Walesu, zemřel ve veterinární nemocnici. Lewis, jak byl přezdíván, utrpěl během požáru rozsáhlá zranění, která se nehojila. Video zachycující Toni Dohertyovou při záchraně vačnatce obletělo svět.
Video zachycující Toni Dohertyovou při záchraně vačnatce. | Video: Associated Press

Žena přivezla vážně zraněného koalu na veterinární stanici v dece minulý týden poté, co jej zachránila z hořícího lesního porostu. Zpráva o jejím činu spolu s videem obletěla světová média a australští ošetřovatelé jí z celého srdce děkovali.

Stav vačnatce se však během uplynulých dní nezlepšoval, a ošetřovatelé jej proto nechali utratit. Čtrnáctiletý samec měl rozsáhlé popáleniny na hrudníku, nohách a dalších částech těla, citovala britská BBC veterináře.

"Naším primárním cílem je blaho zvířete, čímž jsme se také řídili při rozhodnutí," stálo v oficiálním prohlášení veterinární nemocnice Port Macquarie, která se zaměřuje na péči o koaly. 

Toni Dohertyová australským médiím popsala, že když před týdnem projížděla v autě lesem, zaslechla srdcervoucí nářek a uviděla vačnatce mezi plameny. Vyskočila z auta, koalu z plamenů vynesla ve svém tričku a polila ho vodou z lahve. Poté jej zabalila do deky a odvezla na veterinární stanici. 

Australští hasiči bojují s požáry již od září. O život přišlo šest lidí a dalších více než pět stovek lidí přišlo o své domovy. Veterinární stanice také přijaly desítky popálených vačnatců, kteří jsou při lesních požárech nejzranitelnější.

Požáry zatím sežehly zhruba milion hektarů porostu a podle úřadů se Austrálie na nejhorší teprve musí připravit. 

 

Právě se děje

Další zprávy