Na španělských sociálních sítích vyvolala kauza vlnu pobouření. Lidé mimo jiné pod hashtagem #FreeBeaglesVivotecnia vyzývají úřady, aby utracení 38 bíglů zabránily. Podle serveru eldiario.es se tak má stát do 24. ledna.
Podle španělských zákonů i evropské směrnice mají být přitom psi a kočky použité při vědeckém výzkumu nabídnuty k adopci, pokud to dovoluje jejich zdravotní stav. Strana proti týrání zvířat za záchranu bíglů svolala na sobotu do centra Barcelony demonstraci. Na internetu je možné podepsat petici proti utracení pokusných štěňat.
Laboratoř Vivotecnia, proti které je vedené trestní řízení, si přitom najala nadace patřící pod Barcelonskou univerzitu. Výběrového řízení se laboratoř účastnila jako jediná, zakázku v přepočtu za více než šest milionů korun na otestování léku na fibrózu získala.
Šokující záběry praktik laboratoře obletěly svět loni v dubnu. Film natočila nevládní organizace Cruelty Free International. Celý film je ke zhlédnutí zde.
Zaměstnanci madridské laboratoře na záznamech zvířata tahají za uši, třesou s nimi, některá zvířata kvílí i krvácí. Někteří se zvířatům posmívají a nadávají jim, místní média z videí citovala například výroky "Nech ho, ať si zlomí páteř", "Psychopatická svině" či "Jako Hitler, cestující do vlaku".
Po zveřejnění otřesných záběrů zahájila španělská prokuratura vyšetřování a vedení madridského autonomního regionu pozastavilo laboratoři licenci. Za několik měsíců ji ale obnovilo, ačkoliv trestní řízení stále není uzavřeno.
Barcelonská univerzita uzavření smlouvy s laboratoří Vivotecnia hájila tím, že firma má certifikát dobrých laboratorních praktik. Utracení štěňat je podle ní nutné proto, že k otestování léku jsou potřeba výsledky pitvy.