Východní pobřeží Spojených států zažívá třicetileté mrazy. Od Louisiany po Severní Karolínu se lidé musí přizpůsobit teplotám, které jsou o 15 stupňů nižší, než je v lednu obvyklé, uvedla stanice CNN.
Chladné počasí zasáhlo také Floridu. Meteorologové připravují lidi na komplikace v dopravě, studený vítr a některé nevšední jevy. "Nebuďte překvapení, pokud uvidíte ze stromů padat leguány," uvedl na Twitteru hydrometeorologický ústav v Miami.
Jan 21 - This isn't something we usually forecast, but don't be surprised if you see Iguanas falling from the trees tonight as lows drop into the 30s and 40s. Brrrr! #flwx #miami pic.twitter.com/rsbzNMgO01
— NWS Miami (@NWSMiami) January 21, 2020
Leguáni patří mezi studenokrevné plazy, kteří špatně snáší chladné počasí. Nízké teploty živočichy uvedou do letargie a ti pak, neschopní pohybu, padají ze stromů jako hrušky.
Samec váží až čtyři kilogramy, pád na hlavu dospělého člověka tedy může způsobit i vážné zranění. Meteorologové varují, aby se lidé dívali nejen pod nohy, ale i do korun stromů.
Mrznoucí leguáni
Během pár hodin se na sociálních sítích objevila videa zmrzlých leguánů. Lidé je nacházejí na ulici, v trávě i na svých verandách. Některým leguánům stačí, aby se zahřáli na slunci, říká Ron Magill ze zoologické zahrady v Miami. "Bod letargie u leguánů závisí na jejich váze a velikosti. Obecně platí, že čím větší leguán, tím víc snese a přežije v paralýze i chladné počasí."
Ne všichni ale mají o leguány strach, Američané je považují za invazivní tvory, kteří se na Floridu dostali pomocí člověka, vysvětluje Magill.
"Vím, že jsou lidé, kteří se těší na další studenou frontu. Lovci by leguány nejraději pochytali do jednoho a udělali si z nich trofeje. Je to snadná kořist, protože leguáni nemají šanci utéct," dodal.