Vědci vyvinuli ultimátní řešení proti tloušťce. Mezi "zhoršováky" ale nehraje prim

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
16. 10. 2024 15:06
Fantazii se meze nekladnou, a to ani v případě "zlepšováků" běžného života, které si za posledních dvě stě let nechala patentovat řada vynálezců. Historie si už ale často nepamatuje na ty, kteří svými kuriózními vynálezy neuspěli. Podívejte se na větrací klec pro děti či odšťavňovač za stovky dolarů, namísto kterého bylo efektivnější ovoce vymačkat ručně, a další opaky zlepšováků - "zhoršováky".

Formát Cineramy byl sice revoluční, ale příliš nákladný

Cinerama byla průkopnická filmová technologie z 50. let 20. století. Filmový průmysl jí odpověděl na rostoucí konkurenci televize. Systém, který vynalezl Fred Waller, měl divákům poskytnout filmový zážitek, který by překonal i možnosti domácích televizorů.

Princip Cineramy spočíval v použití tří synchronizovaných 35mm projektorů, které promítaly obraz na obrovské zakřivené plátno. To navíc pokrývalo úhel 146 stupňů (což v podstatě odpovídá našemu celému zornému poli). Výsledkem byl ohromující panoramatický obraz, který diváky doslova vtáhl do děje a vytvořil iluzi, že jsou součástí filmu.

První snímek nazvaný "This Is Cinerama", měl premiéru v roce 1952 v Broadway Theatre v New Yorku. Událost to byla tak významná, že se o ní psalo na první straně New York Times a zúčastnily se jí významné osobnosti jako guvernér New Yorku a hollywoodští magnáti. Jenže i přes potenciál a prvotní úspěch měla Cinerama své nevýhody. Systém byl extrémně nákladný na instalaci a provoz. Vyžadoval speciálně konstruovaná plátna, tři synchronizované projektory a sedm kanálů prostorového zvuku. Navíc jej obsluhovali tři promítači, kteří museli neustále sledovat synchronizaci projektorů. Na vrcholu popularity Cineramy bylo na světě pouze 288 kin schopných promítat filmy v tomto formátu. To značně omezovalo distribuci a dostupnost Cinerama filmů pro širokou veřejnost.

 

Právě se děje

Další zprávy