Dan Poláček,
Magazín
16. 10. 2024 15:06
Fantazii se meze nekladnou, a to ani v případě "zlepšováků" běžného života, které si za posledních dvě stě let nechala patentovat řada vynálezců. Historie si už ale často nepamatuje na ty, kteří svými kuriózními vynálezy neuspěli. Podívejte se na větrací klec pro děti či odšťavňovač za stovky dolarů, namísto kterého bylo efektivnější ovoce vymačkat ručně, a další opaky zlepšováků - "zhoršováky".
Dymaxion House vydržel tornádo, nikoliv ale vkus zákazníků
Ve 20. letech se architekt vizionář Buckminster Fuller pokusil navrhnout cenově dostupné, ekologické a snadno sestavitelné bydlení. Fuller se inspiroval masovou produkcí automobilů a chtěl tento přístup přenést i do bydlení. Uvědomil si, že domy mohou být prefabrikované a snadno přepravitelné, což by snížilo náklady a umožnilo rychlou výstavbu. Svůj projekt pak nazval Dymaxion House - v názvu zkombinoval slova "dynamický", "maximum" a "tenze".
Když navrhoval Dymaxion House, vybral pro něj šestiúhelníkový půdorys, který se později v prototypech změnil na kruhový tvar. Navíc dům zkonstruoval tak, aby odolal přírodním katastrofám - což se potvrdilo roku 1964, když jeden z prototypů úspěšně odolal tornádu.
Fuller se zaměřil na inovace v každém aspektu domu. Namísto klasických zdí a sloupů navrhl centrální nosný sloup, na který zavěsil konstrukci celého domu. Dymaxion House na tu dobu zahrnoval i spoustu moderních technologií - například systém sběru dešťové vody nebo větrnou turbínu na výrobu elektřiny. K tomu všemu ještě Fuller přidal úsporný sprchový systém "fogger", který výrazně snižoval spotřebu vody.
Problémy tohoto mobilního domu vězely v několika podstatných detailech. Tehdejší stavební průmysl byl až příliš konzervativní, aby přijal tak radikální variantu nového druhu bydlení. Ničemu nepomohla ani Fullerova neochota dělat kompromisy. A lidé si navíc nemohli kvůli konstrukci přizpůsobovat interiér podle svých představ.